WHO

Új kór csaphat le az ebola után

Jóval több gyerek vált sebezhetővé a kanyaróval és más betegségekkel szemben az ebolajárványtól sújtott nyugat-afrikai országokban, miután a helyi egészségügyi rendszerek túlterheltsége miatt hónapokra leállt a gyerekkori védőoltások beadása - figyelmeztetnek a szakemberek.

A Science című tudományos folyóiratban közölt tanulmány készítői szerint mielőbb átfogó oltási programokat kell indítani az érintett területeken, mert ha az egészségügyi rendszerek talpra állása előtt csap le egy nagy méretű kanyarójárvány, több ezer ember is odaveszhet.

Humanitárius válságok után gyakran üti fel a fejét kanyarójárvány, mert a betegség rendkívül fertőző" - magyarázta a kutatást vezető Justin Lessler, a Johns Hopkins Egyetem szakértője. "Nem a kanyaró az egyetlen egészségügyi fenyegetés, amelyet súlyosbított az ebolajárvány, és talán nem is ez a legijesztőbb, de olyan kockázat, amely ellen tehetünk valamit" - tette hozzá a szakember.

Lessler csapata azt próbálta felvázolni, hogy mi történne, ha nagy kanyarójárvány csapna le Libériára, Sierra Leonéra és Guineára. A szakemberek szerint az ebolajárvány előtt nagyjából 127 ezren betegedtek volna meg egy rendkívül súlyos regionális kanyarójárványban, a gyermekkori védőoltások nélküli hónapokat követően azonban további 100 ezer - főként a gyermekeket érintő - megbetegedéssel és 2-16 ezerrel több halálesettel kellene számolni.

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) csütörtökön jelentette be, hogy a 2014 eleje óta Nyugat-Afrikában tomboló ebolajárvány halálos áldozatainak száma átlépte a tízezret. A szervezet ugyanakkor jelentésében hozzátette, hogy a riasztó adatok ellenére folytatódott a járvány visszaesése.

Kimaradt?