Tabajdi: ellentmondásos hatású lenne a katalán függetlenség
A katalán függetlenségi törekvés az Európai Unió egészét érintheti, és hatása ellentmondásos lehet a többi európai kisebbség, különösen a kisebbségi autonómiatörekvések szempontjából - összegezte Tabajdi Csaba pénteken az Európai Parlament (EP) kisebbségügyi frakcióközi munkacsoportjának ülésén elhangzottakat.
"A katalán nép és Spanyolország joga és felelőssége, hogy döntsenek Katalónia függetlenségéről. Figyelemmel kell lennünk arra, hogy minden népet, így a nyolcmilliós katalán nemzetet is megilleti az önrendelkezés joga. Ha a katalán nép népszavazáson egyértelműen az országrész függetlensége mellett dönt, azt a nemzetközi intézményeknek tiszteletben kell tartaniuk" - fogalmazott közleményében a szocialista EP-képviselő, a munkacsoport társelnöke.
Hangsúlyozta, a Spanyolországot és az eurozóna egy részét sújtó gazdasági-szociális válság vitathatatlanul felerősítette a függetlenségi törekvéseket, annak azonban mély történelmi gyökerei vannak.
"A jelenlegi helyzetben gyenge érvelésnek tűnik a spanyol központi kormányzat részéről, hogy a függetlenségről szóló népszavazás alkotmányellenes. Szemléletes hasonlattal élve: attól nem lesz jobb a házasság, hogy törvénytelenné nyilvánítják a válást" - jegyezte meg.
A magyar EP-képviselő felhívta a figyelmet arra: precedensértékű lenne Katalónia kiválása, hiszen még soha nem fordult elő az Európai Unióban, hogy egy tagállam országrésze kivált volna.
"Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy sem a Lisszaboni Szerződés, sem más uniós jogszabály nem tisztázza a függetlenedő országrész uniós tagságát. Nem valószínűsíthető az automatikus tagság, ugyanakkor abszurd lenne a több mint negyed százada uniós tag országrész esetében egy teljes értékű felvételi eljárást indítani" - vélekedett.
Katalóniában novemberben előre hozott választást tartanak, amelyen az előrejelzések szerint nagyarányú győzelmet arathatnak a függetlenségpártiak. Ennek kapcsán Tabajdi Csaba kiemelte, hogy a katalán függetlenségi törekvések szoros összefüggésben állnak a skót és a belgiumi flamand függetlenségi mozgalmakkal. A legutóbbi felmérések szerint a függetlenségről szóló népszavazást 2014-ig megrendezni kívánó Skóciában, valamint a szintén 2014-ben tartományi választásokra készülő Flandriában is többséget szerezhetnek a függetlenséget támogató pártok.