Tabajdi: ellentmondásos hatású lenne a katalán függetlenség

A katalán függetlenségi törekvés az Európai Unió egészét érintheti, és hatása ellentmondásos lehet a többi európai kisebbség, különösen a kisebbségi autonómiatörekvések szempontjából - összegezte Tabajdi Csaba pénteken az Európai Parlament (EP) kisebbségügyi frakcióközi munkacsoportjának ülésén elhangzottakat.0ed661b3 catalonia-is-not-spain

"A katalán nép és Spanyolország joga és felelőssége, hogy döntsenek Katalónia függetlenségéről. Figyelemmel kell lennünk arra, hogy minden népet, így a nyolcmilliós katalán nemzetet is megilleti az önrendelkezés joga. Ha a katalán nép népszavazáson egyértelműen az országrész függetlensége mellett dönt, azt a nemzetközi intézményeknek tiszteletben kell tartaniuk" - fogalmazott közleményében a szocialista EP-képviselő, a munkacsoport társelnöke.

tabajdi foto epHangsúlyozta, a Spanyolországot és az eurozóna egy részét sújtó gazdasági-szociális válság vitathatatlanul felerősítette a függetlenségi törekvéseket, annak azonban mély történelmi gyökerei vannak.

"A jelenlegi helyzetben gyenge érvelésnek tűnik a spanyol központi kormányzat részéről, hogy a függetlenségről szóló népszavazás alkotmányellenes. Szemléletes hasonlattal élve: attól nem lesz jobb a házasság, hogy törvénytelenné nyilvánítják a válást" - jegyezte meg.

A magyar EP-képviselő felhívta a figyelmet arra: precedensértékű lenne Katalónia kiválása, hiszen még soha nem fordult elő az Európai Unióban, hogy egy tagállam országrésze kivált volna.

"Tovább bonyolítja a helyzetet, hogy sem a Lisszaboni Szerződés, sem más uniós jogszabály nem tisztázza a függetlenedő országrész uniós tagságát. Nem valószínűsíthető az automatikus tagság, ugyanakkor abszurd lenne a több mint negyed százada uniós tag országrész esetében egy teljes értékű felvételi eljárást indítani" - vélekedett.

Katalóniában novemberben előre hozott választást tartanak, amelyen az előrejelzések szerint nagyarányú győzelmet arathatnak a függetlenségpártiak. Ennek kapcsán Tabajdi Csaba kiemelte, hogy a katalán függetlenségi törekvések szoros összefüggésben állnak a skót és a belgiumi flamand függetlenségi mozgalmakkal. A legutóbbi felmérések szerint a függetlenségről szóló népszavazást 2014-ig megrendezni kívánó Skóciában, valamint a szintén 2014-ben tartományi választásokra készülő Flandriában is többséget szerezhetnek a függetlenséget támogató pártok.

Kimaradt?