Már sejtik, hogy mi okozhatta az újabb maláj gép tragédiáját

Az indonéz mentőalakulatok szerdán megtalálták a vasárnap eltűnt utasszállító újabb három áldozatának holttestét, de a rossz időjárás miatt akadozott a kutatás a repülőgép katasztrófájának helyszínén. Egy radarfelvétel alapján ugyanakkor valószínű, hogy meglelték a roncsot is.

A felvételen nagy, sötét tárgy látszik 30-50 méterrel a vízfelszín alatt – közölte szerdán a mentést végző indonéziai hivatal, de további részletekkel nem tudott szolgálni.   

A repülőn 162 ember utazott, közülük hat – három férfi és három nő – holttestére találtak rá a hatóságok szerdán Borneó szigete mellett. A megtalált áldozatok között van egy légiutas-kísérő is. Ugyanakkor a 2-3 méteres hullámok és az erős szél miatt egyelőre akadozik a kutatás, a mentőhelikopterek nem tudtak repülni a roncsok környékén.

Kedden egyes illetékesek azt mondták, hogy hat holttestre bukkantak rá, de szerdán az indonéz kutatási és mentési ügynökség vezetője világossá tette, hogy mindkét nap három-három áldozatot találtak. 

A holttestek épek és a rajtuk lévő ruházat is sértetlen. Ez szakértők szerint arra utal, hogy a gép nem a levegőben semmisült meg, robbant fel, hanem a tengerbe csapódva tört szét. Találgatások szerint úgynevezett átesés történhetett, azaz a túl lassú sebesség miatt megszűnhetett a gép repüléséhez szükséges felhajtóerő, és a repülő a tengerbe zuhanhatott.

Ha valóban így történt, akkor viszonylag gyorsan felszínre tudják majd hozni az áldozatok holttesteit és a gép roncsait, mivel azok vélhetően kis területen szóródtak szét - mondták szakértők a Reuters hírügynökségnek. 

Az AirAsia légitársaság gépe vasárnap reggel Surabayából Szingapúrba tartott. A jakartai légi irányítás radarképernyőiről helyi idő szerint 6 óra 17 perckor tűnt el. A kapcsolat a felszállás után 42 perccel szakadt meg, amikor a repülőgép a Jáva-tenger fölött, Borneó és Jáva között repült. A pilóta nem adott le vészjelzést, de közvetlenül az eltűnés előtt engedélyt kért a repülésirányítóktól arra, hogy nagyobb magasságba emelje a gépet. Az engedély megadása váratott magára, mert hét másik gép repült a közelben. Az Airbus A320-200-as típusú gépen 155 indonéziai, három dél-koreai és egy-egy malajziai, szingapúri, brit és francia állampolgár volt – utóbbi a másodpilóta volt. A hozzátartozók közül sokan a surabayai repülőtér várótermében várják kétségbeesetten a híreket. Közülük többen összeestek és orvosi ellátásra szorultak.

Kimaradt?