A brit Munkáspárt szigorítaná az EU-munkavállalók szociális ellátását

Drasztikusan szigorítaná az ellenzéki brit Munkáspárt az Európai Unió más tagállamaiból Nagy-Britanniába érkező munkavállalók szociális ellátásának egyes szabályait.

A terveket Rachel Reeves, a Labour árnyékkormányának munkaügyi miniszterjelöltje ismertette szerdán a Daily Mail című, erősen EU- és bevándorlásellenes nézeteiről ismert konzervatív brit tömeglap online kiadásán. A javaslatcsomag egyik fő pontja szerint az EU-társállamokból érkező munkavállalóknak a jelenlegi három hónap helyett legalább két évet kellene folyamatos munkaviszonyban eltölteniük Nagy-Britanniában, mielőtt munkanélkülieknek járó juttatásokért folyamodhatnának állásuk elvesztése esetén.

Ez messze túlmutat a Konzervatív Párt vezette brit kormány szintén jelentős szigorításokat tartalmazó jelenlegi tervein. A kormány nemrégiben egy hónapról három hónapra növelte azt az időtartamot, amelyet a külföldi EU-munkavállalóknak igazolt nagy-britanniai munkaviszonyban kell tölteniük ahhoz, hogy jogosulttá váljanak munkanélküliségi segélyre és több más szociális juttatásra, és a további szigorítási tervek között szerepel, hogy ezt az időszakot hat hónapra emeljék tovább.

Rachel Reeves a Labour ennél is jóval szigorúbb szabályozási terveit azzal indokolta, hogy a brit társadalombiztosítási rendszert nem a jelenlegihez hasonló méretű migrációra tervezték. A vezető munkáspárti politikus kilátásba helyezte azt is, hogy ha a párt a májusban esedékes parlamenti választáson kormányra kerül, elejét veszi annak, hogy a brit alkalmazottak hátrányos bérversenybe kerüljenek az alacsony bérért foglalkoztatott külföldi EU-munkaerővel. A Munkáspárt ezért megerősítené a törvényben meghatározott brit minimálbér védelmét, és felszámolná azokat a munkaközvetítő ügynökségeket, amelyek csak külföldön toboroznak munkaerőt nagy-britanniai állásokra.

A Labour mindemellett megtiltaná a családi pótlék kifizetését olyan külföldi EU-munkavállalóknak, akiknek gyermekei nem élnek Nagy-Britanniában. A Nagy-Britanniában dolgozó külföldi EU-állampolgárok a legutóbbi becslések alapján több mint 34 ezer olyan gyermek után vesznek fel családi pótlékot, akik más országokban élnek - írta Rachel Reeves.
 

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?