Isten és Jeruzsálem is szerepel Obamáék programjában
A párt hivatalos elnökjelöltjévé választotta helyi idő szerint szerda éjjel Barack Obamát az amerikai demokraták Charlotte-ban tartott országos konvenciója. Választási platformjukat megváltoztatva visszavették a pártdokumentumba az Istenre való hivatkozást, valamint annak kinyilatkoztatását, hogy Jeruzsálem Izrael fővárosa.
Clinton javasolta Obamát
Az élénk és munkahelyeket teremtő gazdaság helyreállításához elengedhetetlen Barack Obama újraválasztása - hangsúlyozta szerdán a Demokrata Párt konvencióján a Fehér Ház jelenlegi lakóját újrajelölő beszédében Bill Clinton volt amerikai elnök. „Tampában a republikánusoknak az elnök újraválasztása elleni érvelése elég egyszerű volt: totális zűrzavart hagytunk hátra a számára, még nem fejezte be teljesen annak eltakarítását, rúgják hát ki és minket helyezzenek vissza" - mondta Clinton.
"Sokkal jobban szeretem az Obama elnök újraválasztása mellett szóló érvelést. Rossz helyzetben lévő gazdaságot örökölt, megakadályozta az összeomlást, megkezdte a felépülés felé vezető hosszú és nehéz utat, lefektette egy olyan korszerűbb, kiegyensúlyozottabb gazdaság alapjait, amely új munkahelyek millióit, dinamikus új vállalkozásokat és az újítók számára új gazdagságot fog eredményezni" - tette hozzá.
Isten, Jeruzsálem
Választási platformjukat megváltoztatva visszavették a pártdokumentumba az Istenre való hivatkozást, valamint annak kinyilatkoztatását, hogy Jeruzsálem Izrael fővárosa. Erről azután döntöttek, a demokrata küldöttek,hogy a két kérdéssel kapcsolatban a republikánusok részéről éles bírálatok érték őket.
A tanácskozáson elnöklő Antonio Villaraigosa Los Angeles-i polgármester arra kérte a jelölteket, hogy közfelkiáltással nyilvánítsanak véleményt arról, elfogadják-e a módosításokat. A kérdést háromszor is fel kellett tennie a fórum részvevőinek, és noha a válaszok hangerejéből harmadszorra sem volt egyértelmű, hogy megvan-e a kétharmados támogatás, a változtatásokat megerősítettnek nyilvánította.
A párt az érvényesnek minősített szavazás alapján visszaállította a 2008-as választási platformjában olvasható megfogalmazást, miszerint "olyan kormányra van szükségünk, amely kiáll a dolgozók reményei, értékei és érdekei mellett, és megadja mindenkinek, aki kész keményen dolgozni az esélyt arra, hogy a legtöbbet kihozhassa az Isten adta képességeiből".
Demokrata források szerint az Istenre történő utalás Barack Obama elnök személyes beavatkozása nyomán került vissza a dokumentumba. Ted Strickland volt ohiói kormányzó a küldötteknek bejelentette, hogy a Jeruzsálemre vonatkozó passzus is Obama személyes álláspontját tükrözi.
A párt platformjában most az a megfogalmazás szerepel, hogy "Jeruzsálem Izrael fővárosa és az is marad. A felek megállapodtak, hogy Jeruzsálem a végső státusról szóló tárgyalások témája. Osztatlan városnak kell maradnia, amely minden vallás követői számára hozzáférhető".
A legtöbb ország, köztük az Egyesült Államok kormánya nem ismeri el hivatalosan Jeruzsálemet Izrael fővárosának és a nagykövetségét Tel-Avivban működteti. Jeruzsálem egészének hovatartozása éles vita tárgya az izraeliek és a palesztinok között. Izrael az 1967-es háborúban foglalta el a város keleti részét.
A 2008-as kampány idején Obama a várost Izrael fővárosaként emlegette. Mitt Romney, a republikánusok elnökjelöltje bejelentette, hogy győzelme esetén Jeruzsálembe helyezteti át az amerikai követséget.