Horvátország gazdaságilag felkészületlenül csatlakozott az EU-hoz

Horvátország gazdaságilag nem volt felkészülve az európai uniós tagságra, mivel az ország magas költségvetési hiánnyal küzd - mondta Slavko Linic horvát pénzügyminiszter az al-Dzsazíra arab hírtelevíziónak adott interjújában hétfőn.

„Ez a kormány az EU-tagságot kihívásként éli meg" - jelentette ki a miniszter, majd kitért arra, hogy csökkenteni kell a költségvetési hiányt, fel kell gyorsítani a privatizációt és versenyképessé kell tenni a gazdaságot. A horvát miniszterelnököt is idézte, aki világossá tette, hogy Horvátország ugyan nincs jó helyzetben, de azért még mindig képesek arra, hogy egyedül oldják meg a problémáikat.

A privatizációra vonatkozó kérdésre válaszolva Linic elmondta, hogy az államnak meg kell válnia azoktól a kereskedelmi társaságoktól, amelyek nem végeznek monopoltevékenységet. Az elektromos áram továbbítása, a víz, a tenger és az erdők használata nem bocsátható áruba, ezeken a területeken az államnak monopóliummal kell rendelkeznie - fejtegette a miniszter.

Linic szerint a mostani kormány kezdte meg a gazdaság talpra állítását, miközben beismerte, hogy a reformok lassan haladnak, de ezért a szakszervezeteket és a munkaadókat teszi felelőssé. Hozzátette, hogy a reformokkal szembeni ellenállás is mutatja, hogy a társadalom ezeket mennyire elutasítja.

Bejelentette, hogy az év végéig újabb intézkedések várhatóak a szociális rendszerben, és akkor lesz elégedett, ha a munkanélküliség 200 ezer körüli lesz, miközben 1,5 millió ember fog dolgozni a 4,3 millió lakosú országban.

Arra a kérdésre, hogy Horvátország mikor teljesíti az Európai Bizottság ajánlásait, azaz mikor szorítja le például a GDP arányában 60 százalékra a bruttó államadósságot, illetve 3 százalékra a költségvetési deficitet, Linic elmondta, hogy ez nem várható a következő 10 évben, de ha 3 százalék körül tartják az utóbbit, az még igazolható az EU előtt. 

Kapcsolódók

Kimaradt?