Koronavírus: mutatjuk a balkáni helyzetet
Szerbia és Koszovó gazdasági intézkedéseket fontolgat, amelyekkel kezelni lehet majd az új típusú koronavírus-járvány gazdasági következményeit, emellett további szigorításokat vezetnének be a járvány megfékezése érdekében.
Aleksandar Vucsics szerb elnök a belgrádi Prva Televízió vasárnap késő esti műsorában ismét felvetette egy teljes kijárási tilalom lehetőségét. Mint mondta, ha néhány napon belül nem változik az emberek hozzáállása, nem lesznek fegyelmezettebbek, és nem tartják be az eddig meghozott intézkedéseket, akkor akár 24 órán át tartó kijárási tilalmat is bevezethetnek Szerbiában. Emlékeztetett arra, hogy jelenleg este 17 és hajnali 5 óra között tilos kimenni az utcára, a 65 év felettiek pedig egyáltalán nem hagyhatják el otthonaikat. Rámutatott, hogy a legnagyobb fegyelem mellett is legalább 20 ezer megbetegedésre számítanak a hétmilliós Szerbiában. Legalább azt kellene elkerülni, hogy ezek az emberek egyszerre kerüljenek kórházba, mert akkor összeomlana az egészségügyi rendszer - magyarázta.
Szerb elnök emellett gazdasági segélycsomagot ígért a mikro- és kisvállalkozóknak, közölte, mindenki háromhavi minimálbért kap az államtól, hogy ne menjen csődbe a cége. A tervezett gazdasági intézkedésekről a napokban közöl további részleteket Aleksandar Vucsics.
Szerbiában egy nap alatt 659-ről 741-re nőtt a regisztrált fertőzöttek száma.
A koszovói kormány is gazdasági segélycsomagot ígért, de egyelőre nincs rá keret a költségvetésben, Pristina nemzetközi hitelekből kívánja megszerezni azt a 170,6 millió eurót, amellyel a koronavírus-járvány következményeit kezelné. Koszovóban hétfőre 91-ről 94-re nőtt az igazolt fertőzöttek száma.
Folyamatosan, de egyelőre még lineárisan növekszik a fertőzések száma Észak-Macedóniában - közölte Venko Filipcse egészségügyi miniszter, aki szerint jó, hogy még nem indult meg az exponenciális növekedés. Vasárnapról hétfőre 241-ről 259-re nőtt a fertőzöttek, és hatra a Covid-19 betegségben elhunytak száma.
Bosznia-Hercegovina a következő három hetet tartja kulcsfontosságúnak a vírus elleni harcban. A nyugat-balkáni országban vasárnap még 261, a hétfőn reggel közölt adatok szerint már 323 igazolt fertőzött volt.
Montenegróban egy nap alatt hattal nőtt a fertőzöttek száma, hétfő reggelig 91 vírusfertőzöttet regisztráltak az Adria-parti államban.