Megtiltották a venezuelai önjelölt elnöknek, hogy elhagyja az országot

A legfelsőbb bíróság tiltotta meg Juan Guaidónak, hogy külföldre utazzon, a bankszámláit zárolták. A bírói testület emellett engedélyezte az ügyészségnek, hogy előzetes vizsgálatot indítson Guaidó ellen.

Tarek William Saab venezuelai főügyész kedden kérelmezte a Nicolás Maduro hivatalban lévő elnökhöz közeli legfelsőbb bíróságtól, hogy előzetes vizsgálatot indíthasson Guaidó ellen, aminek keretében megtiltották neki az ország elhagyását. Saab közölte: döntésének oka, hogy "van egy állampolgár (Guaidó), aki gyakorlatilag az élére állt egy akciónak a venezuelai haza kárára", ami ahhoz vezetett, hogy "más országok rendkívül súlyos, az alkotmányos rendet megváltoztató intézkedéseket követelnek Venezuelától".

Guaidó korábban bejelentette, hogy elrendelte az ország külföldi eszközeinek "átvételét", elkerülendő a Maduro-kormány "fosztogatását", egyúttal utasította az ellenzéki többségű venezuelai parlamentet, hogy kezdjék meg a PDVSA állami olajvállalat és a Citgo Petroleum olajfinomító új igazgatótanácsának a kinevezését.

John Bolton amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó a venezuelai bíróság döntésére reagálva a Twitter közösségi portálon közölte, hogy "komoly következményei lesznek annak, ha megkísérlik aláaknázni a demokráciát és bántalmazni próbálják Guaidót". Bolton emellett "illegitim, volt venezuelai főügyésznek" minősítette Saabot.

Az utóbbi napok eseményeinek az országban az ENSZ Emberi Jogi Főbiztosságának jelentése szerint már legalább 43 halálos áldozata van, 850 embert, köztük 77 gyereket, őrizetbe vettek. A kormány biztonsági erői vagy kormánypárti fegyveresek jelentések szerint legkevesebb 26 embert lőttek le a január 22. és január 25. között zajlott tüntetések során, illetve a bolivári nemzeti gárda egy tagja is meghalt a szervezet információi szerint. Biztonsági erők állítólag további 5 embert lőttek le otthoni rajtaütések során, valamint az OHCHR hozzátette azt is, hogy ismeretlen elkövetők 11 embert öltek meg a tüntetések alatti fosztogatások közben.

Venezuelában évek óta tart a súlyos politikai és gazdasági válság, a Nicolás Maduro elnök január 10-i újbóli beiktatása utáni tiltakozási hullám pedig a múlt héten érte el eddigi csúcspontját, amelyen Juan Guaidó parlamenti elnök ideiglenes államfőnek nyilvánította magát. Az ellenzéki politikust az Egyesült Államokkal az élen több térségbeli ország azonnal elismerte átmeneti államfőként, míg Oroszország mellett Kína és Törökország továbbra is Madurót támogatja.

Kapcsolódók

Kimaradt?