Nőtt az európaiak vásárlóereje – Romániában fele az európai átlagnak
Az európaiak vásárlóereje 2024-re egy főre számolva 18 768 euróra emelkedik, de az, hogy a fogyasztóknak ténylegesen mennyi pénz áll rendelkezésükre költekezésre és megtakarításra, országonként nagyon eltérő, és függ a fogyasztói árak alakulásától is – derül ki a NIQ GfK Purchasing Power Europe 2024 tanulmányából. Romániában a vásárlóerő 9092 euró.
Így Liechtensteinben, Svájcban és Luxemburgban az emberek jóval magasabb nettó jövedelemmel rendelkeznek, mint Európa többi részén, míg Koszovóban, Fehéroroszországban és Ukrajnában a legalacsonyabb a vásárlóerő, idézi a tanulmányt az Agerpres hírügynökség.
„Idén az európaiak összesen mintegy 12,9 billió eurót költhetnek élelmiszerre, lakhatásra, szolgáltatásokra, energiaköltségekre, magánnyugdíjakra, biztosításokra, nyaralásra, mobilitásra és fogyasztói vásárlásokra. Ez egy főre vetítve 18 768 eurós átlagos vásárlóerőnek felel meg, ami az előző évi felülvizsgált adatokhoz képest 3,9%-os nominális növekedést jelent. Az, hogy a fogyasztóknak ténylegesen mekkora összeg áll rendelkezésükre a kiadásokra és megtakarításokra, azonban országonként nagyon eltérő, és attól is függ, hogy 2024-ben hogyan alakulnak a fogyasztói árak” – olvasható a NielsenIQ közleményében.
A korábbi évekhez hasonlóan ismét Liechtenstein vezeti a vásárlóerő rangsort, méghozzá egyértelmű előnnyel. A liechtensteini lakosok egy főre jutó vásárlóereje 70 180 euró, ami több mint 3,7-szerese az európai átlagnak. A második és harmadik helyen Svájc és Luxemburg áll. Míg a svájciak egy főre jutó vásárlóereje 52 566 euróval 2,8-szorosa az európai átlagnak, addig a luxemburgiak egy főre jutó nettó rendelkezésre álló jövedelme 41 785 euró. Ez több mint 2,2-szerese az európai átlagnak.
A top 10 többi országában is nagyon magas az egy főre jutó vásárlóerő, amely legalább 47%-kal meghaladja az európai átlagot – írja a forrás.
„A nagy nyertes az Egyesült Királyság, amely idén három helyet javítva a hetedik lett, 28 086 eurós egy főre jutó vásárlóerővel. Írország viszont komoly veszteségeket szenvedett el: miután a szigetország folyamatosan javította pozícióját a rangsorban, 2024-ben hat helyet esett vissza, és így kiesett a top 10-ből. Az egy főre jutó 26 880 euróval az írek a 12. helyen állnak, 43 százalékkal az európai átlag felett. Idén Ausztria újabb helyet javított, és az egy főre jutó 29 266 eurós vásárlóerővel a hatodik helyen áll. A top 10-ben újdonságként Hollandia a tizedik helyen szerepel, 27 558 eurós egy főre jutó átlagos nettó rendelkezésre álló jövedelemmel” – áll a sajtóközleményben.
Összességében a 42 vizsgált országból 16 az európai átlag felett van, míg 26 országban az egy főre jutó vásárlóerő az átlag alatt van – köztük Spanyolországban, amely valamivel az európai átlag alatt van, amely 18 013 euró/fő. Az előző évekhez hasonlóan Ukrajna is lemaradásban van: az ország lakosainak egy főre jutó vásárlóereje mindössze 2 878 euró, ami alig több mint 15%-a az uniós átlagnak.
CSAK SAJÁT