Negatív csúcsot írt az áramfogyasztás

A szokatlanul meleg idő és a felhőtlen égbolt miatt csökkent le nagyon az országos áramfogyasztás. 

Történelmi mélypontra csökkent az áramfogyasztás az elmúlt napokban, számolt be a profit.ro. Pénteken, szombaton és vasárnap voltak időszakok, amikor az országos fogyasztás mindössze 3200 MW volt, amire még sosem volt példa az évnek ebben az időszakában. Az abszolút rekordot tavaly húsvétkor állítottuk fel, amikor a fogyasztás 2500 MW-ra csökkent.Nagyon kevés áramot fogyasztottunk | Fotó: Electrica

A rekordalacsony fogyasztás két okra vezethető vissza: az évszak átlagánál jóval magasabb hőmérsékletre és a termelő-fogyasztók számának a gyors emelkedésére. Az úgynevezett proszumerek már kb. 300 ezren vannak, s napos időben nem használnak villanyáramot az országos hálózatból.

Március 6-án, 7-én és 8-án napi 6 órán át a villanyáram ingyen volt a nagybani piacon, rövid periódusokban pedig a termelők fizettek is azért, megawattonként 18 lejt, hogy átvegyék tőlük a megtermelt elektromos energiát. Ennek a magyarázata részben az alacsony fogyasztásban rejlik, részben pedig a verőfényes időjárásban. Korábban olyan sem fordult elő, hogy márciusban negatív tartományba süllyedt volna a villanyáram ára márciusban a bukaresti áramtőzsdén (OPCOM).

Mivel országszerte alig volt felhő az égen, a napelemparkok maximális kapacitással tudtak termelni. A tavalyi év végén a napelemparkok összesített beépített teljesítménye 3340 MW-ra nőtt, idén pedig tovább fog emelkedni. Emiatt biztosra vehető, hogy gyakoribbak lesznek az olyan időszakok, amikor az energia ingyenes, illetőleg az ára negatív tartományba csúszik.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?