Csökkentek az ipari termelői árak
Az Európai Unióban (EU) és az eurózónában is 0,6 százalékkal csökkentek az ipari termelői árak szeptemberben az előző hónaphoz képest; Románia egyike volt azoknak a tagállamoknak, amelyekben a legnagyobb mértékű csökkenést jegyezték – közölte szerdán az EU statisztikai hivatala.
Az Eurostat szerint szeptemberben havi összevetésben az uniós tagállamok felében csökkentek az ipari termelői árak, a legnagyobb mértékben Észtországban (mínusz 3,6 százalék), Spanyolországban (mínusz 2,4 százalék) és Romániában (mínusz 2,2 százalék). A visszaesés elsősorban az energiaárak 1,8 százalékos csökkenésével magyarázható, számolt be az Agerpres.
Tavaly szeptemberhez képest az idei kilencedik hónapban az eurózónában 3,4 százalékkal, az Európai Unióban 3,3 százalékkal csökkentek az ipari termelői árak. A legjelentősebb visszaesést Szlovákiában (mínusz 18,5 százalék), Luxemburgban (mínusz 9,9 százalék) és Lettországban (mínusz 7,4 százalék) regisztrálták. Romániában éves összevetésben 2,7 százalékos volt a csökkenés.
Az uniós ipari termelői árak alakulását ez esetben is elsősorban az energiaárak 10,6 százalékos csökkenése befolyásolta.
Az Országos Statisztikai Intézet (INS) korábbi közlése szerint Romániában a múlt év azonos hónapjához képest idén szeptemberben átlagosan 1,7 százalékkal csökkentek a belföldi és exportértékesítési ipari termelői árak. Idén augusztushoz viszonyítva 1,8 százalékos volt a csökkenés szeptemberben.
Éves összevetésben a tőkejavak termelésében 6,11 százalékkal, a napi fogyasztási cikkeket gyártó ágazatban 3,93 százalékkal, a tartós fogyasztási cikkek iparában pedig 1,51 százalékkal nőttek a termelői árak az idei kilencedik hónapban, míg az energiaiparban 9,7 százalékkal, a köztes termékek iparában pedig 0,11 százalékkal csökkentek.
Tevékenységi terület szerinti bontásban a vízellátás, csatornázás és hulladékkezelés terén 13,38 százalékkal, a feldolgozóiparban 0,47 százalékkal nőttek a termelői árak 2024 szeptemberében 2023 szeptemberéhez képest, míg a villamosenergia-, gáz-, hő-, melegvíz-termelés és -ellátás terén 7,2 százalékkal, a kitermelőiparban 2,86 százalékkal csökkentek.
CSAK SAJÁT