Budapest a nyolcadik legvonzóbb város az ingatlan-befektetők körében

Budapest lett a nyolcadik legvonzóbb európai város az ingatlan-befektetők körében, megelőzve Prágát és Münchent - derül ki a CBRE nemzetközi ingatlan-tanácsadó legfrissebb kutatásából.

A CBRE befektetési felmérése szerint Európa 2016-ban jelentős mértékű tőkére számíthat az ingatlanpiacon. A befektetések iránti érdeklődés növekedése mellett fontos változás, hogy három év után az első osztályú ingatlanok újra fontosak a befektetőknek. Tavaly a megkérdezettek 29 százaléka, idén már 41 százaléka szerint az első osztályú ingatlanok a legvonzóbb célpontok, ami részben jellemzi a befektetők aggodalmát a gazdasági kilátások iránt - közölte a CBRE az MTI-hez eljuttatott összefoglalójában.

A befektetők megosztottak voltak a célországokkal kapcsolatban, Németország végzett az első helyen, majd az Egyesült Királyság, Spanyolország, Hollandia, Franciaország és Lengyelország következett. Az idei felmérésben a legjelentősebb változás a közép- és kelet-európai régió felértékelődése volt. A tavalyi 6 százalék után a válaszadóknak már 23 százaléka jelölte meg befektetési célpontjának a térséget, amit a CBRE szerint részben a befektetők "hozamvadászata" magyaráz. Tavaly a második félévben jelentősen esett az első osztályú ingatlanok hozama Nyugat-Európában, így a Közép- és Kelet-Európában elérhető hozamfelár nőtt, ami a régiót még vonzóbbá tette a piaci szereplők számára.

A lakásfelújítás eladhatóbbá teszi az ingatlant
A felújított lakásoknak átlagosan húsz százalékkal magasabb az értéke a felújítást követően, mint felújítás előtt.
Egy felújított lakás ára a korábbi árhoz képest akár ötödével is növekedhet. Vidéki tapasztalatok szerint azonban az összeg akár duplájára is emelkedhet.
A szakértők szerint semmiképpen nem érdemes komplett felújítást végezni eladás előtt, mert tapasztalatok szerint a ráfordított összeg maximum 50 százaléka érvényesíthető eladáskor.  Ez alól mindössze a luxuslakások képeznek kivételt – állítják a lakásfelújításokkal foglalkozó szakértők

A városokat vizsgálva London megőrizte vezető szerepét, a befektetők 15,1 százaléka nevezte meg leginkább preferált városának, ám előnye egyre kisebb. Budapestet megelőzte még Madrid, Párizs, Berlin, Amszterdam, Varsó és Milánó. Az ingatlanszektorokat tekintve az irodák maradtak a leginkább, 37 százalékban kedveltek, míg a lakóingatlanok megítélése javult a legnagyobb mértékben egy év alatt, 5-ről 12 százalékra. A fogyasztói bizalom javulása, illetve a lakossági fogyasztás emelkedése a kiskereskedelmi ingatlanokat is vonzóbbá tette, a 2015-ös 22 százalékról 2016-ra 27 százalékra nőtt az üzlethelyiségeket és bevásárlóközpontokat befektetési célpontul megnevező befektetők aránya.

Kimaradt?