banner_rtaOjPsr_970x250.png
banner_GInwbUkj_728x90 (1).png
banner_h7zf3gRj_300x250 copy.png

Novemberben is nálunk volt a legnagyobb az infláció az EU-ban

Az év tizenegyedik hónapjában az uniós országok küzül Romániában (3,8 százalék) volt a legnagyobb mértékű a pénzromlás üteme - derül ki az Európai Unió statisztikai hivatalának (Eurostat) szerdán kiadott végleges adataiból. 

A sort Magyarország követi 3,4 százalékkal, majd Szlovákia következik 3,2 százalékkal. Az év tizenegyedik hónapjában Olaszországban és Portugáliában volt a legalacsonyabb az éves infláció, mindkét országban 0,2 százalékkal nőttek a fogyasztói árak, Belgiumban 0,4 százalékkal, míg Görögországban, Spanyolországban és Cipruson egyaránt 0,5 százalékos emelkedés volt. 

A 19 uniós országot tömörítő eurózónában decemberben az előző havi 0,7 százalék után éves összehasonlításban 1,0 százalékkal nőttek a fogyasztói árak. Tavaly novemberben még 1,9 százalékos volt az emelkedés. A novemberi érték továbbra is messze elmarad az Európai Központi Bank (EKB) inflációs célszámától. Az EKB elsődleges célja az árstabilitás fenntartása, ennek jegyében arra törekszik, hogy az éves harmonizált fogyasztói árindex középtávon 2 százalék alatt, ám ahhoz közeli értéken maradjon.

Az energiaárakat nem számolva 1,4 százalékkal emelkedtek éves szinten a fogyasztói árak az euróövezetben, a gyakran változékony energia-, élelmiszer-, alkohol- és dohányárakat nem tartalmazó maginfláció pedig 1,3 százalékra rúgott az év utolsó előtti hónapjában. A 28 tagú unióban az euróövezetnél gyorsabban, 1,3 százalékkal nőttek a fogyasztói árak novemberben, gyorsult az ütem az októberi 1,1 százalékhoz képest. Tavaly novemberben azonban még 2,0 százalékra rúgott a pénzromlás éves üteme.

Havi összevetésben az euróövezetben 0,3 százalékkal, az unió egészében pedig 0,2 százalékkal csökkentek a fogyasztói árak novemberben.

Kapcsolódók

Kimaradt?