Az idei legmagasabb szintjén az olajár

Idei legmagasabb árát érintette kedden a világpiaci olajár részben az Irán elleni szankciók kiterjesztésének a lehetősége, valamint a Venezuelai exportfennakadások miatt, amelyek tovább fokozhatják az OPEC önkéntes termeléskorlátozásának kínálatcsökkentő hatását, részben pedig azért, mert enyhültek az aggodalmak a világpiaci keresletnövekedés lassulása miatt.

A Brent nyersolaj ára 69,50 dolláron tavaly november óta a legmagasabb, azaz idei legmagasabb árát érintette, majd lefelé korrigált. Az amerikai WTI az idén első alkalommal ért el 62 dollár feletti árat 62,02 dolláron. A WTI szintén tavaly november óta a legmagasabb árat érte el kedden. Európai idő szerint délután három órakor a Brent jegyzése hordónként 68,77 dolláron állt, ami 0,35 százalékos árcsökkenésnek felel meg a keddi globális kereskedés kezdete óta. A WTI hordónként 61,77 dolláron 0,29 százalékkal állt magasabban keddi kezdő áránál.

Az Egyesült Államok újabb szankciók kivetését helyezte kilátásba Irán ellen, holott a már érvényben lévő szankciók is felére csökkentették az ország olajexportját. A szintén amerikai szankciók alatt álló Venezuela egyik olajterminálja pedig leállította az exportot. A Reuters hírügynökség olajpiaci kereskedők körében végzett felmérése szerint márciusban az OPEC exportja négyéves mélypontot ért el, mivel a szervezet legnagyobb termelője, Szaúd-Arábia az önkéntesen felvállaltnál nagyobb mértékben csökkentette termelését. 

Az áremelkedéshez hozzájárultak a világ legnagyobb gazdaságai, az Egyesült Államok és Kína makrogazdasági teljesítményének alakulásáról közzétett legfrissebb adatok is. Négy hónapja először növekedett ugyanis a kínai feldolgozóipar márciusban, jelezve, hogy a kormányzat gazdaságélénkítő intézkedései lassan kezdik éreztetni hatásukat.

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?