Kigyógyult a koronavírusból és sportolna? Ezeket a mozgásformákat a betegség után már végezheti

Ha átesett a koronavírus-fertőzésen, jobb, ha nem kezd hirtelen megterhelő edzésekbe. Előbb próbáljon ki olyan otthoni mozgásformákat, amelyek felkészíthetik a testét a megterhelőbb sportolásra. A runnersworld.hu portál összegyűjtötte azokat a gyakorlatokat, amelyek a fertőzés után is végezhetők.

A COVID-19 megváltoztatta a testmozgás módját, azoknak pedig, akik megfertőződtek, már nem az egyéni rekordok döntögetése volt a cél, hanem a megfelelő felépülés. Erica Noel, a Banner Fizikoterápiás Központ gyógytornásza azt tanácsolja, a fertőzésből gyógyultak előbb készüljenek fel a komolyabb edzésekre, és ne kezdjék vagy folytassák sportolói rutinjukat rögtön a legnehezebb gyakorlatokkal. 

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

A COVID-19-ből való felépülés még mindig viszonylag új terep az orvosok számára. Így ha a betegség után hónapokkal is úgy érzi, nincs a régi formájában, érdemes szakember segítségét kérnie, és esetleg alaposabb vizsgálatokon részt vennie.

Ne vigye túlzásba

Mielőtt ismét hozzálátna az erőt próbáló testedzésekhez, nem árt, ha előbb orvosi vizsgálatra jelentkezik, ahol a szakember megállapíthatja, készen áll-e vagy sem a kemény edzésekre.

A gyógyulás utáni időszakban érdemes legfeljebb a teljesítőképesség 50 százalékán dolgozni egy kis ideig. Mivel a fertőzés legyengítette a szervezetét, előfordulhat, hogy egy korábban simán kivitelezett gyakorlat komolyan leterheli majd, hiszen időbe telik, mire regenerálódik a test. 

Sétáljon

Még ha maratonfutó is volt a COVID előtt, akkor is kérheti az orvos, hogy a felépülés idején tegye félre a futást, helyette csak sétáljon, míg megerősödik. Noel azt javasolja, hogy kezdjen 10–15 perces sétákkal, akár naponta többször is iktassa be, és ha úgy érzi, nem megterhelő a gyaloglás, gyorsíthat picit, hogy emelkedjen a pulzus.

Fotó: Pexels

Álljon lábra sokkal többször

A betegség a legtöbben csak fekszenek, filmeket néznek, és várják, hogy elmúljon a betegség. A szakember azt tanácsolja, a reklámok alatt pattanjon fel, sétáljon, akár otthon, akár a ház körül, mert ezek a nagyon kis lépések sokat segíthetnek abban, hogy szépen, fokozatosan térjen vissza a nehezebb gyakorlatokhoz.

Erősítse a lábait

Attól függően, mennyi időt hagyott ki a betegség miatt, időbe telik megszokni, hogy újra használja az izmait.

  • Álljon egy pult vagy szekrény mellé lábujjhegyre, és 3x15-ször emelje meg, majd engedje vissza a sarkait.
  • Mérje fel az egyensúlyérzékelését: álljon az asztal vagy a pult mellé, lehetőleg ne kapaszkodjon, és nézze meg, könnyen sikerül-e egy lábon állnia. Ha ez túl egyszerű, csukja be a szemét közben. Ha nehezen megy a feladat, használhatja a kezeit támaszkodásra.
  • Álljon zárt állásban, a jobb lábát emelje meg, hajlítsa be, és álló helyzetben a térdet húzza a mellkasához. Pár másodpercig tartsa ott, majd cseréljen lábat, és 3 körben ismételje meg.

Próbálja az interval kocogást

Ha úgy érzi, kész a futásra, egy ideig maradjon csak a kocogásnál: gyalogoljon intenzíven 10 percet, majd kocogjon egy percet. Gyalogoljon 2 percet, kocogjon ismét egy percet. A sétát és a kocogást váltakoztatva figyelje meg, hogy megy 30-40 perc ezzel a kis interval edzéssel. Lehet, hogy sokkal többre is képes lenne, de az is lehet, hogy már ebben is nagyon elfárad, ami azt jelzi, hogy csakis fokozatosan szabad visszatérnie a sporthoz.

Jógázzon

A jóga fizikailag és mentálisan is formálja az embert, ezért nagyon hasznos a felépülés időszakában is. Keressen kezdő jógaórát a neten, közben pedig figyeljen a teste erősségeire és gyengeségeire. Ha úgy érzi, túl sok egy gyakorlat, pihenjen, ne akarjon megfelelni a teljesítménykényszernek.

Kapcsolódók

Kimaradt?