Drágaköveket találtak a Mars egyik kráterében
Egy, a közelmúltban megjelent tanulmány szerint drágakövekkel van tele a Mars egyik kiszáradt, ősi tómedre, a Gale-kráter – írja a Live Science alapján a 24.hu portál. A kutatók a NASA Curiosity marsjárójának adatait elemezve fedezték fel az opál jelenlétét.
A Gale-kráterben észlelt anyag arról árulkodik, hogy a víz a véltnél később is interakcióban volt a helyi kőzetekkel, ami a potenciális élet számára is kedvező lehetett.
Noha napjainkban a Mars egy lakhatatlan, sivár égitest, a távoli múltban sokkal élhetőbb lehetett a környezete. A szakértők úgy vélik, hogy a bolygó felszínén rengeteg folyékony víz volt, a Gale-kráterben pedig egy hatalmas tó feküdhetett. A kutatók a Gale-kráterben lévő repedéseket vizsgálva korábban észlelték, hogy egyes területeken sok a világos, magas opáltartalmú kőzet. Az opál kialakulásához kovasavban gazdag kövekkel kölcsönhatásban lévő vízre van szükség.
Travis Gabriel, az Egyesült Államok Geológiai Intézetének munkatársa és kollégái most a Curiosity adatait elemezve megállapították, hogy ezen opálos kőzetek a kráterben mindenhol előfordulnak. Az adatok arról árulkodnak, hogy a meder egyes védett helyein a véltnél tovább fennmaradt a víz, ezen környezetek pedig a lehetséges életnek is kedvezhettek.
CSAK SAJÁT