A közlekedés okozta zaj növelheti a demencia kialakulásának kockázatát
CSAK SAJÁT
A kutatók szerint a közlekedés állandó moraja alvászavart okozhat, segítheti a stresszhormonok felszabadítását, ami hosszú távon szívelégtelenséget, gyulladást és immunrendszeri problémát okoz, ezek a demencia kialakulásának közvetlen kockázati tényezői. A tizenkét éves felmérés alapján a kutatócsoport felállított egy mintát, miszerint a magasabb hangzavar magasabb kockázati tényezőt jelent az időskori pszichiátriai zavar kialakulásában.
Kapcsolódó
Az elért eredmények arra utalnak, hogy a demencia kialakulása gyógyszerek mellett az állandó zajszint csökkentésével is lassítható, ugyanakkor a vizsgálat csak megfigyelő jellegű volt, és az eredmények számos korlátozással rendelkeznek, például a vizsgált címek lakásainak hangszigeteléséről egyáltalán nem tartalmaz információkat. Mindezek ellenére a magas részvételi szám, a hosszú ideig tartó adatgyűjtés és a zajterhelés magas színvonalú mérése miatt jó kiindulópontot adhat későbbi kutatásokhoz.
A Guardiannek megszólaló demenciakutatók és a kognitív neurológia szakértői üdvözölték a tanulmányt, melynek eredményei megerősítik a WHO megállapítását, mely szerint a zajszennyezés nem csak környezeti, de közegészségügyi fenyegetés is. A kognitív egészség hosszú távú fenntartását segítheti a rendszeres fizikai és mentális aktivitás, a kiegyensúlyozott étkezés, illetve a vérnyomás, koleszterin és testsúly folyamatos kontrollja.