„Mesterséges szentjánosbogarat” fejlesztettek ki japán kutatók

Levegőben lebegő aprócska, elektromos fénykibocsátó eszközt fejlesztettek ki japán kutatók, remélve, hogy a szentjánosbogárra emlékeztető fejlesztésüknek számos felhasználási formája lesz a jövőben.

Az ultrahanghullámok révén lebegő Luciola nevű fényforrás mindössze 16,2 milligrammot nyom és 3,5 milliméter átmérőjű. Az általa kibocsátott piros fény alkalmas például egy szöveg megvilágítására.

A Tokiói Egyetem professzoraként dolgozó Takamija Makoto és kollégái két éven át dolgoztak a teljesen hangtalanul működő Luciola kifejlesztésén a Japán Tudományos és Technológiai Ügynökség szárnyai alatt futó program keretében.

"Azt remélem, hogy ezek az apró szerkezetek idővel olyan képességekkel fognak bírni, mint egy okostelefon és a segítségünkre lesznek a mindennapokban" – mondta a szakember, hozzátéve, hogy a fejlesztésük reményei szerint 5-10 éven belül kereskedelmi használatba kerülhet.

A fejlesztők szerint a Luciolát a jövőben a hálózatba kapcsolt okos eszközök, az Internet of Thing (IoT) területén is lehetne hasznosítani. Mozgás- vagy hőmérséklet-érzékelőkkel felszerelve a Luciola alkalmas lehet arra, hogy üzeneteket szállítson bizonyos eszközökhöz vagy észlelje az emberek jelenlétét.

Címlapi illusztrációnk forrása: Japan Today

Kimaradt?