A legtöbb aszteroida kozmikus sárgolyóként jöhetett létre

Vélhetőleg egyfajta kozmikus sárgolyóból alakult ki a Naprendszer legtöbb aszteroidája - állapította meg két kutató az általuk végzett szimulációs vizsgálatok alapján. Eredményeiket a Science Advances című tudományos lapban mutatták be.

Eddig a tudósok abból indultak ki, hogy a fiatal aszteroidák gyorsan megkövesedtek. A vizsgált aszteroidákat a kőzetbolygók keletkezésekor hátramaradt nyersanyagként tartják számon. Az új ismeretek így hozzájárulhatnak a fiatal Naprendszer általános fejlődésének megismeréséhez - áll a szaklapban.

Philip Bland, az ausztráliai Perthben lévő Curtin Műszaki Egyetem és Bryan Travis, az amerikai Tucsonban lévő Planetary Science Institute munkatársa széntartalmú kisbolygók keletkezését kutatta. Ezek a típusok alkotják a Naprendszer aszteroidáinak mintegy háromnegyedét. Ezek fő összetevői kozmikus por, jég és úgynevezett kondrumok, vagyis apró szilikátgolyócskák.

Ha ezek az anyagok összekeverednek, az eddigi feltételezéssel ellentétben nem kőzetet, hanem ragacsos, sárszerű anyagot alkotnak - írják a kutatók. Az "iszapot" a por és a radioaktív anyagok által megolvasztott jég alkotja, amelybe beágyazódnak a szilikátgolyók. Az új modell egybevág a széntartalmú meteoritok vizsgálatának eredményeivel.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?