Rekordszintet ért el a légszennyezettség mértéke 2014-ben

Ijesztő adatokat tartalmazó dokumentumot tett közzé az Meteorológiai Világszervezet a Twitteren hétfőn, amely bizonyítja: tavaly rekordszintet ért el a légszennyezettség mértéke. 

Az ENSZ párizsi klímakonferenciája előtt néhány héttel kiadott dokumentum hangsúlyozza: több mint százmillió embert taszíthat szegénységbe a klímaváltozás a következő másfél évtizedben, elsősorban a mezőgazdasági termelésre és a fertőző betegségek terjedésére gyakorolt hatása révén. 

Az előrejelzés szerint 2030-ig öt százalékkal, 2080-ig pedig akár 30 százalékkal is csökkenhetnek a termelési hozamok világszinten. Ezek fő okai a tengerszint emelkedése, illetve az áradások, szárazságok és a hőhullámok növekvő száma.

Félmilliárd embert fenyeget az emelkedő tengerszint

Egy nonprofit klímakutató szervezet hétfőn közzétett jelentése szerint félmilliárd embert fenyeget világszerte a klímaváltozás okozta 4 Celsius-fokos felmelegedés miatt emelkedő tengerszint. 

A Climate Central interaktív térképekkel és látványos képekkel illusztrálta tanulmányát, amelyek bemutatják, milyen hatással lesz a tengerszint emelkedése világszerte a tengerpartokon elterülő nagyvárosokra.

Ahogy a klímakutatással foglalkozó szervezetek többször jelezték, a károsanyag-kibocsátás hosszútávon 4 Celsius-fokkal növeli a Föld hőmérsékletét, ami az óceánok szintjének emelkedését okozva 470-760 millió ember otthonát sodorja veszélybe. A Climate Central jelentése rámutat, hogy amennyiben a karbonkibocsátást radikálisan visszaszorítanák, 2 Celsius-fokos lenne a hőmérséklet-emelkedés, ami 130 millió ember otthonára jelentene veszélyt. 

Az új elemzést a párizsi klímatanácskozást követően hozták nyilvánosságra, amelyen több mint 80 ország miniszterei vettek részt, hogy közös nevezőre jussanak a decemberi globális klímacsúcs előtt.

A Climate Center jelentése a kutatószervezet tudósai, Benjamin Strauss és Scott Kulp, valamint a potsdami klímakutató intézet tudósa, Anders Levermann októberben publikált dolgozatát vette alapul, amely az Egyesült Államokban jelent meg. 

Az elemzés alapján Kína van a legnagyobb veszélyben, ahol 145 millió embert érinthet a tengerszint megemelkedése. A károsanyag-kibocsátás drasztikus csökkenésével is Kína nyerhetne a legtöbbet: a veszélyeztetett létszám 64 millióra csökkenne.

Tizenkét további országban - köztük Indiában, Bangladesben, Vietnamban és Indonéziában - él több mint tízmillió ember, akiknek otthonát elöntené a víz. Az érintett országokban a csökkentett karbonemisszióval bekövetkező 2 Celsius-fokos hőmérsékletnövekedés a legnagyobb kockázatnak kitett lakosságból tízmilliók otthonát menthetné meg. A rizikócsoport más országai, Japán, az Egyesült Államok, a Fülöp-szigetek, Egyiptom és Brazília tengerparti városokban élő lakossága is nyerne a károsanyag-kibocsátás csökkentésével. 

A jelentés hangsúlyozza: a tengerszint félmilliárd embert veszélybe sodró megemelkedése több száz évbe telhet, ugyanakkor a századunkban kibocsátott károsanyag-mennyiség későbbi megoldási lehetőségektől foszthatja meg a világot.

A tíz legfenyegetettebb város közé tartozik Sanghaj, Hongkong, Kolkata, Mumbai, Dakka, Jakarta és Hanoi. 

A jelentéshez készített Mapping Choices elnevezésű interaktív térképen megfigyelhető, hogy milyen hatása lehet egy-egy tengerparti városra a különböző mértékű karbonemisszió.

banner_IQYcRuKP_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_300x250.png
banner_C0oT6SvR_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_970x250.png
banner_M68UqZcM_eurot_MagyarIgazolvany_web_2024-11-15_728x90.png

Kapcsolódók

Kimaradt?