Obama szuperszámítógépet rendelt

A világ leggyorsabb számítógépének felépítését rendelte el Barack Obama amerikai elnök. 2025-re kell elkészülniük a szakembereknek. Az új szuperkomputer hússzor gyorsabb lenne, mint a mostabi csúcstartó kínai számítógép – olvasható a BBC News honlapján.

Az Egyesült Államok az új szuperszámítógéptől összetett szimulációk végrehajtását és a tudományos kutatás megkönnyítését várja. A szerkezet másodpercenként egytrillió számítást tudna elvégezni, vagyis egy "exaflop" teljesítményre lenne képes, és Nemzeti Stratégiai Számítási Kezdeményezés nevű szervezet építheti fel.

A várakozások szerint a számítógép képes lehet a mostaninál jóval pontosabb időjárás-előrejelzések készítésére, emellett segítheti a daganatos megbetegedéssel összefüggő diagnózisok felállítását is röntgenfelvételek analizálásával.

A Fehér Ház internetes oldalán megjelent rendelet szerint az "exascale" szerkezet megkönnyítheti az amerikai űrkutatási hivatal (NASA) tudósainak munkáját is, például lehetővé tehetné, hogy modellezési kapacitásának kihasználásával kiterjedt szélcsatornatesztek nélkül fejlesszenek a mostaninál áramvonalasabb légi járműveket.

Richard Kenway, az Edinburghi Egyetem kutatója szerint a célkitűzés stratégiai szempontból tökéletes, hiszen egyesíti a nagy adatmennyiségek hatékonyabb elemzésére irányuló erőfeszítéseket az új hardware kifejlesztésére vonatkozó törekvésekkel.

A világ leggyorsabb számítógépe jelenleg a kínai Kantonban található, a Nemzeti Számítógép Központban. A Tejút-2 nevű szerkezet 33,85 "petaflop" teljesítményre alkalmas, ezzel majdnem kétszer gyorsabb, mint a második helyezett amerikai számítógép, amely az Egyesült Államok energiaügyi minisztériumának tulajdonában van.

A tudós úgy véli, a szuperszámítógép egyebek mellett segítheti a személyre szabott gyógyszerek fejlesztését, amelyeket az egyének genomja és életmódja ismeretében lehetne kialakítani. "A jelenlegi gyógyszereket az átlagembernek tervezik, így néhányak esetében működnek, másoknál viszont nem" - magyarázta.

Az Edinburghi Párhuzamos Számítások Központjának kutatója, Mark Parsons szerint a számítógépet ugyancsak alkalmazni lehetne a hosszú távú klímamodellezésnél, hiszen a jövőre vonatkozó jelenlegi becslések igencsak korlátozottak. A tudós úgy látja, a kezdeményezés világos célja a kínai hegemónia megtörése a szuperszámítógépek terén.

Kapcsolódók

Kimaradt?