Majomkísérletek visszaigazolták egyes koronavírus elleni oltóanyagok hatékonyságát

A világban több mint száz oltóanyagot tesztelnek. Egyes oltóanyagok inaktívált vírust, mások a vírus egy darabját, vagy akár egy teljesen más vírust juttatnak be a szervezetbe, olyat amit megtanítottak arra, hogy a koronavírus ellen antitesteket termeljen. Ezek közül a kísérletek közül három igazán ígéretes – számolt be a hirado.hu

Az egész világot az foglalkoztatja, hogy mikorra lesz erős ellenszere a koronavírusnak. Hatékony gyógyszerek már vannak, de a végső megoldást az oltás jelenti majd. Jó hír, hogy biztató eredményekkel, három komoly kísérlet is zajlik.

Több száz oltóanyaggal kísérleteznek

Szlávik János, a Dél-pesti centrumkórház infektológusa, az M1 Ma reggel című műsorában elmondta, a világban több mint száz oltóanyagot tesztelnek. Hozzátette egyes oltóanyagok inaktívált vírust, mások a vírus egy darabját, vagy akár egy teljesen más vírust juttatnak be a szervezetbe, olyat amit megtanítottak arra, hogy a koronavírus ellen antitesteket termeljen.

Kiemelte, ezek közül a kísérletek közül három igazán ígéretes. Kettő közülük hasonló, azt az üzenetet juttatják be az emberi sejtekbe, hogy termeljenek a koronavírus ellen antitesteket. A harmadik oltóanyaggal pedig egy gyengített vírust juttatnak be a szervezetbe – mondta. Hozzátette, ezzel leginkább Kínában kísérleteznek. Felhívta arra is a figyelmet, hogy egyelőre még nem tudni, hogy melyik megoldás lesz a leghatékonyabb.

Semmit sem szabad elsietni

Arról is beszélt, hogy 1966-ban egy RS vírus elleni oltóanyag kísérlet során elsiették a fázis egyes vizsgálatait és nem fordítottak kellő figyelmet arra, hogy a vírusnak milyen mellékhatásai lehetnek. A kutatók az oltóanyag beadása után észlelték, hogy azoknál, akik az oltóanyagot megkapták, sokkal súlyosabb volt a betegség lefolyása, mint azoknál, akiket nem oltottak be – mondta. Hozzátette, azóta a világ kutatói, gyógyszerfejlesztői rendkívül óvatosak a gyógyszer, az oltóanyag fejlesztéssel.

Elmondta, véleménye szerint a leghatékonyabb megoldás jelen helyzetben az lenne, ha a nyár folyamán elkezdenék nagy számban gyártani az ígéretesnek tűnő oltóanyagokat, azért, hogy ha a kísérletek, tesztek sikeresek lesznek azonnal be lehessen adni az embereknek. Hozzátette, ennek az a hátránya, hogy ha a tesztek sajnálatos módon sikertelenek lesznek az elkészült összes oltóanyagot meg kell semmisíteni.

A fertőzés immunitást is jelent

Kitért arra is, hogy nemrég egy állatkísérlet adatait is nyilvánosságra hozták. Kutatók majmokat fertőztek meg koronavírussal és figyelték, hogy milyen immunválasz alakul ki a szervezetükben, amikor újra próbálták őket megfertőzni. A jó hír az, hogy a majmok egyikét sem tudták újra megfertőzni – részletezte. Hozzátette, ez azt jelenti, hogy valószínűleg aki már átesett a fertőzésen vagy majd a jövőben megkapja a védőoltást, védett lesz a vírussal szemben.

Kapcsolódók

Kimaradt?