Sajátjának állította be a fekete lyukról készült képet Kína legnagyobb fotóügynöksége
Ideiglenesen felfüggesztette weboldala működését a Visual China Group (VCG) kínai fotóügynökség, miután botrányba keveredett amiatt, hogy jogtalanul akart szerzői jogokat gyakorolni. Egyebek között a Sagittarius A* fekete lyukról szerdán nyilvánosságra hozott fénykép, valamint a kínai nemzeti zászló feletti jogról van szó – olvasható a Sohu.com kínai internetes portál híroldalán.
A pekingi székhelyű média- és fotóügynökség úgy tüntette fel weboldalán az Eseményhorizont Távcső (EHT) által, a világ csaknem 200 csillagászának közreműködésével készült fényképet a Tejútrendszer közepén lévő fekete lyukról, hogy az a szerzői jogdíj neki történő megfizetése után használható fel. A fénykép szerzői jogai valójában az Európai Déli Obszervatóriumot (ESO) illetik, az intézmény rendelkezései alapján pedig a kép forrásmegjelöléssel díjmentesen felhasználható – írja a Business Times című szingapúri gazdasági lap.
Miután a kínai Weibo mikroblogon felkapott témává vált az eset, a Kínai Kommunista Ifjúsági Szervezet tagjai is vizsgálódni kezdtek, és észlelték, hogy a VCG weboldalán, a fekete lyukról készült kép mellett a kínai zászló, az ország címere, valamint Mao Ce-tungnak, a kommunista Kína első vezetőjének az arcképe is a szerzői joggal védett képek között szerepel. A szervezet ezt követően Weibo-fiókján vonta kérdőre Kína legnagyobb fotóügynökségét.
A botrány pedig tovább gyűrűzött azzal, hogy több kínai nagyvállalat, köztük a Xiaomi elektronikai cég is feltette a kérdést a Weibón keresztül a VCG-nek arról: miért szerepel a jogdíjas képeik között a Xiaomi-logó. Más vállalatok pedig humoros posztokkal szóltak hozzá a témához: a China Merchants Bank (CMB) kínai pénzintézet, valamint az Alibaba Csoporthoz tartozó Alipay online és mobilfizető platform azon viccelődtek, hogy az ő logóikra miért nem tartott igényt a VCG.
A VCG csütörtökön a Weibón közzétett üzenetben kért bocsánatot az ügyben, és ígéretet tett arra, hogy felülvizsgálja az online adatbázisát, elkerülendő a hasonló eseteket. A cég ezek után pénteken felfüggesztette weboldala működését, azt azonban egyelőre nem közölte, hogy mennyi időre. Kínát rendszeresen éri kritika amiatt, hogy nem védi megfelelő mértékben a szerzői jogokat. Az amerikai–kínai kereskedelmi háború egyik kulcskérdése is a szellemi tulajdon problematikus helyzete a távol-keleti országban.