Veszélyes medvék: módosítják a jogszabályt – szabad kezet kapnak a polgármesterek
Módosítják a törvényt, amely a veszélyes, településre bejáró medvék esetében a beavatkozást szabályozza, jelentette be csütörtökön Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter.
Kifejtette, javasolni fogja a fokozatos beavatkozás eltörlését, és szabad kezet adna a polgármestereknek, hogy a helyzetnek megfelelően meghozzák a szerintük helyes döntést a településeken megjelenő medvék esetében.
Fechet rámutatott, hogy jelenleg a törvény szerint a polgármester, mielőtt valóban meg tudná védeni a lakosságot, köteles először elriasztani a medvét, ezután meg kell kísérelnie annak áthelyezését, és csak ezt követően jogosult arra, hogy elrendelje a veszélyesnek ítélt példány kilövését, vagy elaltatását.
„Romániában található Európa legnagyobb barna medve állománya, nyugodtan kijelenthetjük, hogy e tekintetben is élen járunk. Sok olyan település és üdülőhely van, ahol a medvék jelenléte szinte mindennapos. Ahogyan azt korábban is jeleztem, különösen a múltban történt tragédiák fényében kötelességünk beavatkozási intézkedéseket hozni” – idézi a miniszter sajtótájékoztatón elhangzott nyilatkozatát a News.ro.
A miniszter hozzátette, hogy a szakértők szerint az optimális medvepopuláció Romániában nagyjából 4.000 egyed lenne. „A 4.000 és a 11.000 vagy 13.000 között óriási különbség van. Természetesen nem egyik napról a másikra fogunk lépéseket tenni a medvepopuláció csökkentésére, továbbra is fontos számunkra a faj megőrzése, és annak biztosítása, hogy a barna medve jó természetvédelmi állapotban maradjon. Ugyanakkor legalább ennyire – sőt, ennél is jobban – fontos számunkra a lakosság biztonsága” – hangsúlyozta Fechet.
Javasolni fogja az elsődleges jogszabály – azaz a 81-es sürgősségi kormányrendelet – módosítását, mégpedig abban az értelemben, hogy a belterületeken eltörlik a fokozatos beavatkozás kötelezettségét. „A polgármesterek kezébe adnám a döntést, hogy az adott helyzetben milyen lépést tartanak helyesnek” – jelentette ki a környezetvédelmi miniszter.
Fechet hozzátette, hogy egyszerűsíteni fogják a beavatkozási bizottság működését is, mivel jelenleg – még olyan esetekben is, ahol minden másodperc számít – papírokat kell aláírni, mint száz évvel ezelőtt.
„Úgy gondolom, 2025-ben már hozhatunk gyorsabb döntéseket – akár mobiltelefonon keresztül, WhatsApp-csoportok vagy más kommunikációs alkalmazások segítségével, SMS-ben vagy bármilyen egyéb eszközzel, ami lehetővé teszi a gyors és hatékony döntéshozatalt. Mindeközben remélem, hogy sikerül végig megtartanunk azt az elvet, amelyet oly sokszor hangoztattam: az emberi élet mindig elsőbbséget élvez. Semmi sem lehet fontosabb az emberek életénél” – hangsúlyozta Fechet.
CSAK SAJÁT