Végleg pont kerülhet Tusnádfürdő évtizedes ivóvíz-kálváriájára
Több mint egy évtizedes kálváriának vethet véget az ivóvízhálózat teljes felújításával Tusnádfürdő. Az ország legkisebb városában 2009-ben kialakított vízhálózat mára képtelen ellátni feladatát. A napokban, hosszú évek várakozását követően elkezdődhet a munkafolyamat, amelynek végén, várhatóan 2027 februárjában teljesen új hálózaton keresztül kaphatja az ivóvizet a fürdőváros.
Bár csupán 15 évvel ezelőtt adták át, mára szinte használhatatlanná vált Tusnádfürdő ivóvízellátó-rendszere. Az elmúlt években egymást érték a műszaki problémák az üdülővárosban, amelyek gyakran többnapos szünetet okoztak a vízellátásban. Ennek vethetnek végre véget a város 2020 óta hivatalban lévő vezetőségének erőfeszítései, amely nyomán teljesen megújul a csíkszentsimoni kutakat és a várost összekötő vízvezeték. A sokéves folyamatot Butyka Zsolt, Tusnádfürdő polgármestere segítségével foglaltuk össze.
Mint a városvezető a Maszol érdeklődésére elmondta, a várost 2005 előtt egy, az 1970-es évek végén lefektetett vascső látta el ivóvízzel, amely az ezredfordulóra teljesen elavult és nem tudta kiszolgálni a megnövekedett igényeket. A kálvária, amelynek a végére pontot tehet a most új lendületet vett beruházás, 2005-ben kezdődött. Ekkor az Országos Beruházási Társaság (CNI) finanszírozásával elkezdték korszerűsíteni a vízhálózatot. A 2009-ben befejezett munkát öt év próbaidőszak követte, amely alatt 108 csőtörés történt a hálózatban – osztotta meg Butyka Zsolt.
Az akkori városvezetés mindezzel nem számolva 2014-ben véglegesen átvette a hálózatot „úgy, ahogy van, majd egy hónappal az átvétel után kértek egy szakvéleményezést, hogy vajon mi is a probléma” – mondta a polgármester. Mint hozzáfűzte, ez idő alatt a kivitelező cég csődbe ment, nem volt a hibákért, akit felelősségre vonni. Közben olyan visszaélések is kiderültek, amelyek a problémákhoz vezettek. Például ilyen volt az, hogy az ivóvízhálózat kiépítésekor egyszerű öntözőcsöveket is felhasználtak a rendszerben.
„Tusnádfürdő csak turizmusból él, tehát az elmúlt 10-13 év elég jól megviselte a várost. 2020-ban, amikor megtörténtek a választások, segítséggel elmentünk Bukarestbe, bevittük az összes dokumentációt, ami kéznél volt, amiket meg tudtunk találni. Akkor biztatást kaptunk, hogy próbáljuk meg kicserélni az egész rendszert, nagyon gyorsan csináljunk egy új megvalósíthatósági tanulmányt” – idézte fel a polgármester. A fővárosi látogatást tett követte és öt hónap alatt elkészült az említett tanulmány. Mint Butyka Zsolt elmondta, a dokumentációt benyújtották a CNI-hez és mintegy 40 bukaresti látogatás nyomán elérték, hogy a fejlesztési minisztérium műszaki bizottsága rábólítson az elképzelésekre.
A kivitelezési szerződést 2022 novemberében írták alá a kivitelezővel, ám a munka nem kezdődött el. A város képviselői két éven át járták a fővárost és egyeztették (a kivitelezővel egyetemben) a beruházás technikai részleteit.
Kapcsolódó
„Úgy akartuk elkészíteni, hogy minden jó legyen. Nem tíz évre szeretnénk építeni, hanem hatvanra” – szögezte le az elöljáró. A hosszas folyamat során tisztázni kellett minden egyes kérdéses pontot, technikai részletet, mindeközben pedig háromszor készítették újra és cserélték ki az építkezési engedélyt a megyei tanácsnál. Az elmúlt év tavaszán jutott a folyamat abba a fázisba, amikor elkezdték a telekkönyvekbe bejegyezni a munkálatokat, hogy a munkapontokat majd lehessen átadni. A kivitelező „főhadiszállását” májusban már sikerült átadni, azonban utána újra „elakadt a rendszerben valami”.
„Végül hosszas huzavona után tavaly december 4-én kaptuk meg a jóváhagyást az indításra. Rá két hétre kijött egy bizottság, hogy megnézze, mi is a probléma, szóval egy kicsit a szekér megelőzte a lovakat. És amikor itt helyben látták, hogy valós dolgokról beszélgettünk négy éven keresztül, akkor eldőlt, hogy 2025. január 9-én lesz a (munka)terület átadása, ez történt meg múlt héten, csütörtökön” – osztotta meg Butyka Zsolt.
A következő lépésben a vízhálózat csíkszentsimoni kiindulópontjánál elbontják az ott lévő, soha nem használt laboratóriumot és szivattyúházat. A hétfőn kezdődő bontás költsége nem elszámolható a projektben, azt az önkormányzat végzi szakcég megbízásával. Mint a polgármester rámutatott, a bontásból származó minden hasznosítható anyag (cserép, gerenda, nyílászárók stb.) Tusnádfürdőre kerül, ahol később felhasználhatják majd.
„Február elejéig üres területet kell biztosítanunk a munkálatoknak. Menet közben, a héten megkötjük a szerződést a vezetékek gyártóival. Itt két gyártóról beszélünk, egy francia és egy ausztriai céget szeretnénk megbízni, amelyek »forma 1-es« minőséget gyártanak csövekből” – fogalmazott a városvezető.
Butyka Zsolt kitért arra is, hogy a vízhálózat kiépítése során folyamatosan egyeztettek az érintett települések önkormányzataival, tájékoztatva azokat, hogy melyik szakaszon pontosan mikor fognak dolgozni. A vezetékek a régi csövek mellett haladnak nagyobb részt, a régi hálózatnak mindössze 2,8 kilométeres szakaszát cserélik ki a munka során, tudtuk meg. A szükséges földmunkák elvégzése, az árkok kiásása február 15-étől indul. Amikor a kivitelezésben addig elérnek, a Tusnádfürdőn található két víztározó medencét és az 1972-ben épült laboratórium-épületet is le kell bontania az önkormányzatnak. Ugyanis e helyett is újat építenek – sorolta Butyka Zsolt.
Mint a városvezető hozzáfűzte, a hálózat kiépítése során kikerülik a magánterületeket, csak közterületen vezetik, ugyanakkor a jelenlegi vízhálózat is megmarad. Ennek az oka, hogy három település, Verebes, Tusnádfalu és Újtusnád ezeket használja továbbra is. „Ez nem azért van így, mert mi magunknak valók vagyunk, hanem azért, mert a hálózatról nem lehet lecsatlakozni, csak akkor, ha valaki rendelkezik víztartállyal. Egyik falunak sincs tartálya, úgyhogy maradnak a régi hálózaton. Amikor sikerül pályázniuk erre, vagy készítenek külön-külön, akkor beszélhetünk rácsatlakozásról” – emelte ki Butyka Zsolt.
Az új ivóvízhálózat a Csíkszentsimonban található három kút közül kettőt használ majd. A beruházás értéke 8,5 millió euró és 2027 februárjában készülhet el. A kivitelező a Strabag kolozsvári székhelyű leányvállalata, az ARL Cluj S.A. lesz.
A Hargita megyei üdülővárosról itt láthatsz egy videót az Erdély legjei sorozatból.
CSAK SAJÁT