Utcára vonulnak a szociális ellátásban dolgozók – a fizetésemelés miatt valójában csökkent a jövedelmük
A munkaügyi minisztérium előtt tiltakoznak kedden a szociális gondozásban dolgozók. A szakszervezeti tagok arra panaszkodnak, hogy az alapbérek januári 5 százalékos emelése a nettó jövedelem növekedése helyett annak csökkenéséhez vezetett.
A Szociális Ellátásban és Gyermekvédelemben Dolgozók Szakszervezeteinek Országos Szövetsége FNS „Pro.Asist” hirdette meg a sztrájkőrséget.
„A szociális rendszerben dolgozók 70 százaléka, szolgálati időtől függetlenül, 2023 decemberében minimálbéren állt alkalmazásban, 2024 januárjában az alapbér 5 százalékos emelésével elveszítették az adókedvezményeket, így a nettó jövedelmük -60 lej és +80 lej között alakult, az alkalmazottak több mint a felének csökkent a jövedelme” – áll a szakszervezet közleményében.
Azt is megállapítják, hogy immár 3. éve nem alkalmazzák a 153/2017-es bértörvényt, és a 14,5 százalékos inflációt egyre nehezebben viselik el a szegénységi küszöbön élő alkalmazottak.
Hangsúlyozzák, hogy a bónuszok 2018. decemberi szinten tartása gyakorlatilag „lopás”, ami havonta több száz lejes veszteséget eredményez minden munkavállalónál.
A szociális ellátásban 30 százalékos létszámhiánnyal küzdenek, ezért az alkalmazottak kénytelenek túlórázni, a többségük fizikailag és szellemileg kimerült, és meg sem fizetik rendesen a munkájukat.
Rámutatnak, hogy miközben a prémiumok szintjét korlátozzák, még azt sem alkalmazzák egységesen a megyék szintjén, ez a megyei önkormányzatok vezetőségének „jóindulatától” függ, így a rendszerben azonos pozíciót betöltő és azonos körülmények között dolgozó munkavállalók különböző mértékű juttatásokat kapnak.
CSAK SAJÁT