Újra mentesítenék az egészségbiztosítási hozzájárulás fizetése alól a gyermeknevelési támogatásban részesülőket
A gyermeknevelési szabadságon lévőknek járó támogatás összegének mentesítése az egészségügyi hozzájárulás fizetése alól egy szükséges intézkedés, nem pedig kiváltság lenne – írta kedden Facebook-bejegyzésében Petre Florin Manole, a munka- és családügyi, ifjúsági, valamint szociális szolidaritási miniszter, aki a kötelezettség eltörlését szorgalmazta.
„Az egészségbiztosítási hozzájárulás fizetésének kötelezettsége alól mentesíteni a gyermeknevelési támogatásban részülőket szükséges intézkedés, nem pedig kiváltság. A gyermekek támogatását nem lett volna szabad megadóztatni, mert a 10 százalékos CASS kevesebb pénzt jelent a kicsik szükségleteire. A legalacsonyabb támogatás ma 1651 lej. Ez 165,1 lej mínuszt jelent élelmiszerre, ruhára, gyógyszerekre, pelenkákra vagy egyéb szükséges cikkekre. Egy anya számára, aki csak ennyit keres, minden lej számít. Tisztában vagyok ezekkel a sérelmekkel az oszágos kifizetési ügynökséghez és máshova elküldött több ezer petícióból” – írta a miniszter a közösségi médiában.

Florin Manole hétfőn bejelentette, hogy a PSD a szolidaritási csomag keretében javasolja az egészségügyi hozzájárulás (CASS) eltörlését a gyermeknevelési támogatásban és az inkluzivitási minimáljövedelemben részesülők, valamint háborús veteránok számára.
„Ez több mint 500 000 családot érint, ebből 147 000 csak az anyák száma, akik egészségbiztosítási hozzájárulást fizetnek. Ez egy olyan csomag, amely egyrészt figyelembe veszi a költségvetési korlátokat, másrészt viszont nem hagyhatjuk támogatás nélkül azokat, akiknek szükségük van rá az árak emelkedése és az infláció miatt” – mondta Manole.
A kormány tavaly július 4-én elfogadott intézkedései értelmében a gyermeknevelési szabadságon lévő szülőket, a betegeket – kivéve a daganatos betegeket a gyógyulásukig –, a munkanélkülieket és a szociális segélyben részesülőket többé nem mentesítik az egészségügyi szolgáltatási járulékfizetés (CASS) alól. Augusztustól így 10 százalékot levonnak a gyermeknevelési támogatásban részesülő szülőnek járó összegből is. Átlagosan havi 359 lejtől esnek el azóta az épp gyermeknevelési szabadságon lévő szülők.
CSAK SAJÁT