Új könyvelési kötelezettség nehezítheti meg a civil szervezetek működését
Anyagilag ellehetetlenítik az ANAF-on keresztül az országban működő civil szervezeteket, miután plusz jelentéseket követelnek azoktól. Ez azonban akkora könyvelési költségekkel jár, hogy az eleve kevés pénzből gazdálkodó egyesületek kénytelenek lesznek felszámolni magukat. A törvény ellen aláírásgyűjtésbe kezdtek a háromszéki civil szervezetek.
Az Országos Adóhatóság (ANAF) egy olyan bürokratikus béklyót vet ki a civil szervezetekre, „amelyet kilencven százalékuk nem fog túlélni” – mondta a Maszolnak Ráduly Attila, a kézdivásárhelyi Zöld Nap Egyesület elnöke, aki maga is aláírta azt a petíciót, ami az intézkedés bevezetése ellen tiltakozik.
Az újabb bürokratikus buktató arra kötelezné a civil szervezeteket, hogy az éves könyvelés helyett havi vagy negyedévi könyvelési kötelezettséget vállaljanak, a SAF-T D406-os nyilatkozat letételével. A gond az, hogy az egyesületek és alapítványok zöme nem rendelkezik saját alkalmazottal, ezért az eddigi pénzügyi kötelezettség az évi egyszeri könyvelési mérleg leadása/iktatása volt. A petíció szövege szerint „a havi vagy negyedévi könyvelés kötelezővé tétele nagy veszélyt hordoz magában és ellehetetleníti a civil szervezeteknek több mint felét, hiszen az egyesületek önkéntes alapon szerveződnek. A legtöbb civil szervezet évi átlag két-három hónapot működik, évente pár rendezvény megszervezésére futja az idejükből és anyagi lehetőségeikből. Ezek azonban fontos közösségi rendezvények: gyermekprogramok, ifjúsági események, kórusok, fúvósok előadásai, amatőr sporttevékenységek, székely viselet vásárlása, óvodák-iskolák egyesületeinek közösségi programjai, melyek a kistelepülési és városi közösségépítés sejtjei, de sok esetben anyagilag is tehermentesítik például az iskolás gyermekek szüleit” – írják.
Az intézkedés ellen tiltakozók szerint a módosítás azt a veszélyt rejti magában, hogy az ANAF elektronikus ügyintézésének erőltetése miatt a civil szervezetek az elmúlt években egyre inkább kiszolgáltatottá váltak. Már nemcsak a könyvelési mérleg összeállítása, hanem az adóigazolások és egyéb okiratok elektronikus lekérése és feltöltése kapcsán is a könyvelők segítségére szorulnak. „Ez is előidézett egy költségnövekedést, és még ezután következik az elektronikus aláírás kálváriája. Tehát a korral így is lépést kell tartani, de még nehezebb, ha a futóverseny nem várt akadályokkal egészül ki. A SAF-T D406-os nyilatkozat ellehetetleníti a kisebb civil szervezetek működését. A havonta, negyedévente felmerülő plusz költség jelentős terhet ró a nagyrészt projektorientált rendszerben működő szervezetekre. Ettől függetlenül a nyilatkozatot havonta vagy negyedévente le kellene jelenteni” – vélekednek a petíció megfogalmazói.
A költségek tetemesek lesznek és még a pénz kifizetése esetén sem biztos, hogy a követelményeknek eleget tudnak tenni. „A havi könyvelés bevezetésével a kis forgalmú civil szervezetek könyvelési költsége az évi 4-500 lejről legkevesebb 1200-1500 lejre nő, ami a bankszámla fenntartásának költségével együtt mintegy 1500-2000 lejes adminisztratív költséget jelent, amelyet a pályázatokhoz általában nem lehet elszámolni, vagy a rendezvényektől vonna el értékes forrásokat. Sok könyvelő már elkezdte visszamondani a civil szervezetek könyvelését, hiszen a havi könyveléshez más, sokkal drágább szoftvert kellene megvásárolniuk.
Így a civil szervezetek, munkahelyük mellett jövedelemkiegészítés céljából könyveléssel is foglalkozó olcsóbb könyvelők helyett a sokkal drágábban dolgozó és vállalkozói árakhoz szokott könyvelési cégekhez kényszerülnének átállni. A szervezetek jelentős része nem fogja megbírni a költségnövekedést, az állandó és növekvő elektronikus bürokrácia, az önkéntes alapon történő sok ügyintézés, a rendezvényszervezéssel járó stressz, nehézségek és sok esetben megalázó forrásszerzési lehetőségek miatt fel fogja számolni a tevékenységét, amely az erdélyi magyar közösségi élet számára pótolhatatlan veszteséget jelentene” – hangsúlyozzák.
A beadvány aláírói kérik és felszólítják a Romániai Magyar Demokrata Szövetség vezetőségét, képviselőit, szenátorait, hogy Tánczos Barna pénzügyminiszter segítségét igénybe véve megoldást találjanak a civil szféra és az egyházak ellehetetlenítése ellen.
Ráduly Attila úgy vélekedett: valószínű a pénzmosás elleni intézkedésről van szó. „Elhiszem, hogy vannak egyesületek, amelyek nagy pénzt forgatnak meg, de ez a civil szervezetek 99,9 százalékára nem vonatkoztatható. Inkább arról van szó, hogy a kormánynak nincs pénze és az anyagiak után mennek” – mondta civil szervezet elnöke.
Azt is érdemes megjegyezni, hogy a januári hírek szerint a civil szervezetek és egyéni vállalkozók mentesültek volna idén a SAF-T D-406-os nyilatkozat letételétől. Ehhez képest az ANAF-nak április 8-án megjelent a Hivatalos Közlönyben a 407-es számú rendelete, annak az 5-ös számú mellékletében pedig világosan fogalmaznak: a civil szervezeteknej is le kell tenniük a nyilatkozatot.
CSAK SAJÁT