Törvénytervezet: öt percnél tovább ne várakoztassák a betelefonáló ügyfeleket
Elegük lett a törvényhozóknak, hogy a szolgáltatók gyakran több tíz percet várakoztatják a betelefonáló ügyfeleiket, míg a robot helyett végre szóba állhatnak egy ügyfélszolgálatossal. A szenátus szakbizottságaiban zöld utat kapott a törvénytervezet, amely szerint minden szolgáltatónál kötelezően egy munkatárs öt percen belül kell fogadja az ügyfél hívását, attól számolva, hogy ezt az opciót a betelefonáló kiválasztotta.
A kötelezettség, hogy a telefonos ügyfélhívásokra, igény esetén, 5 percen belül egy ember válaszoljon, kiterjed a bankokra, az kommunikációs, informatikai cégekre, a közlekedési vállalatokra, a kórházakra, a közjegyzőkre, bírósági végrehajtókra, a szerencsejáték-szolgáltatókra, és a hatóságokra. A tervezet a 49/2009-es sürgősségi rendeletet módosítja, és előírja, hogy vis major esetén nem alkalmazandó, ám minden más esetben a be nem tartása 50 és 100 ezer lej közötti bírsággal sújtható.
A jogszabály-tervezetet a Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) szenátorai kezdeményezték, hangsúlyozva, hogy amikor sok mindent meg lehet oldani távolról, egy kattintással vagy telefonhívással, a gazdasági szereplők egy része megnehezíti az emberek életét, mert több tíz percet várakoztatják őket, amíg valakinek elmondhatják telefonon a problémájukat vagy a panaszukat. Az irodák előtt ugyan megszűntek a sorok, de a telefonhívások esetén még mindig bürokratikus útvesztőkkel vesztegetik az ügyfelek idejét, ami óriási energia-, idő- és pénzveszteséget okoz, érvelnek az indítványban. Arra is kitérnek, vannak országok, ahol az állam már beavatkozott, kötelezve a vállalkozásokat, hogy adott határidőn belül fogadják az ügyfeleik hívásait, és konkrét szankciókat szabnak ki, ha a határidőt megszegik. Ahhoz, hogy a törvényjavaslat hatályba lépjen, a parlamentnek el kell fogadnia, és az államfőnek ki kell hirdetnie.
CSAK SAJÁT