banner_reh6OGoH_CR_SM webbbaner_970x250.gif
banner_dFSJz0ad_CR_SM webbanner_728x90.gif
banner_UeafApR8_CR_SM webbbaner_300x250.gif

Történelemverseny Kézdivásárhelyen: ez nem csupán tudáspróba, hanem találkozási pont

A kantai, patinás oktatási intézmény fogadta be idén a romániai magyar nemzeti kisebbség történelme és hagyományai országos tantárgyversenyt, amelyre 11 erdélyi megyéből érkeztek részvevők.

Nagyszabású történelemverseny helyszíne volt Kézdivásárhely, azon belül a kézdivásárhelyi Nagy Mózes Főgimnázium. A magyar nemzeti kisebbség történelme és hagyományai országos tantárgyversenyt szervezték ott, az Arad, Beszterce-Naszód, Bihar, Brassó, Kolozs, Kovászna, Hargita, Maros, Szatmár, Szilágy és Temes megyéből érkezett diákok számára.

Megtelt a Vigadó nagyterme|Fotó: Nagy Mózes Főgimnázium

A Vigadó Művelődési Központ nagytermében tartott megnyitón részt vett dr. Rüsz-Fogarasi Enikő, a kolozsvári Babes-Bolyai Tudományegyetem professzora, a versenybizottság elnöke, Kiss Imre, Kovászna Megye főtanfelügyelője, dr. Szilveszter Szabolcs, Kézdivásárhely alpolgármestere, Sibianu Victor, Kovászna megye történelemért felelős szaktanfelügyelője, Nagy Zoltán történész, Kovászna Megye Tanácsának elnöki kabinetvezetője és a házigazda iskola igazgatója, Bejan András. Utóbbi köszöntőbeszédében kiemelte, hogy ez a rangos esemény nem csupán egy verseny, hanem találkozási pont mindazok számára, akik fontosnak tartják múltunk ismeretét, értékeink továbbadását, és közösségünk identitásának erősítését. „A vetélkedő lehetőséget teremt a diákok számára, hogy tudásukat megmutassák, új élményekkel gazdagodjanak, és megéljék az összetartozás örömét” – hangsúlyozta a történelemtanár végzettségű intézményvezető.

A főgimnázium aligazgatója, Nagy Judit üdvözlőbeszédében elmondta: a Magyar Kisebbség Történelme és Hagyományai tantárgyverseny nem csupán egy tudáspróba, hanem egy lehetőség arra, hogy elmélyedjünk a magyar kisebbségek történelmi, kulturális és társadalmi örökségében, amely az idők során formálta közösségeink, és az egész magyar nemzet identitását. „A magyar kisebbségek története, hagyományai és értékei mindannyiunk közös örökségei, amelyek a globalizálódó világban is hozzájárulnak kulturális sokszínűségünkhöz” – mondotta az aligazgató.

A megnyitó alkalmával az egybegyűltek megtekintették A hősök nem halnak meg című ünnepi műsort is, amelyet a kantai iskola 6-12. osztályos diákjai mutattak be és az 1848-49-es forradalom és szabadságharc eseményeit idézte fel. A műsort Dezső Zelinda, Fákó Alpár, dr. Rancz Teréz és Tamás Anna-Mária állították össze.

Az iskola diákjai előadást mutattak be|Fotó: Nagy Mózes Főgimnázium

Az ünnepséget követően csütörtökön mérte fel a 12 tagú zsűri a hatodik és hetedik osztályos diákok szóbeli és írásbeli tudását, hogy aztán pénteken a Gábor Áron Szakképző Líceum amfiteátrumában a díjátadóra is sort kerítsenek. A házigazdák részéről Bejan András és Nagy Judit köszöntötte a jelenlévőket, dr. Rüsz-Fogarasi Enikő a versenybizottság elnöke tartott általános kiértékelő beszédet, míg dr. Nagy Róbert Miklós a hatodikosok, míg dr. Tóth Szilárd a hetedikesek dolgozatait értékelte ki.

A diákok több kategóriában és több intézménytől kaptak díjakat. Az idei verseny legjobbjainak a hatodikosok közül a Patakfalvi Nagy Eszter és Martinyuk Eduárd Dorin páros bizonyult az Óteleki Általános Iskolából, felkészítőjük Patakfalvi-Nagy Tünde-Emese volt.  A hetedikesek közül Darvay Nóra és Párhonyi Péter emelkedett ki, akik a kolozsvári Báthory István Elméleti Líceumot képviselték, a versenyre felkészítette őket Wolf Ágnes-Kinga.

A tantárgyversenyen több különdíjat is kiosztottak

Különdíjat szintén többen kaptak. A hatodik osztályosok közül díjjazták Galaczi Nórát és Rédai Zselykét a csíkszeredai József Attila Általános Iskolából (felkészítő tanáruk: Bencze Mária).

A csernátoni Haszmann Pál Múzeum különdíját kapta Szekrény Erna és Vezsenyi Hanna, a Nagy Mózes Főgimnáziumból, felkészítő tanáruk: Sólyom Zoltán. Kovászna Megye Tanácsának díját Bejan András igazgató adta át Adorjáni Jóel és Nagy Anna Boróka tanulóknak (a marosvásárhelyi Liviu Rebreanu Általános Iskolából).

A hetedikesek közöl Cseh Dalma és Erdély Dalma, a gelencei Jancsó Benedek Általános Iskolát képviseltő (felkészítő tanáruk: Szakács Gabriella) diákoké lett a különdíj. A csernátoni Haszmann Pál Múzeum Darvay Nóra és Párhonyi Péter, a kolozsvári Báthory István Elméleti Líceum párosát jutalmazta, míg Kovászna Megye Tanácsának különdíjasai: Páll Szabó Orsolya Eszter és Szabó Dorka Zsófia, a kolozsvári Báthory István Elméleti Líceumból, felkészítő tanáruk dr. Váradi Éva-Andrea.

Csoportkép a főgimnázium udvarán |Fotó: Nagy Mózes Főgimnázium

A Romániai Magyar Pedagógusok Szövetsége is díjazta a kiemelkedő teljesítményű diákokat mindkét évfolyamról, a VI. osztályból Patakfalvi Nagy Esztert és Martinyuk Eduard Dorint (Óteleki Általános Iskola), míg a VII. osztályból Vér-Mami Rebeka Jázmin és Gidimán Márk (a Szacsvai Imre Általános Iskola, Nagyvárad, felkészítő tanáruk: Bogdán Ilona) kapta az elismerést.

A Nagy Mózes Közművelődési Egyesület díjait Beján András adta át, a VI. osztályból Ferencz Dávid Tamás és Pap Szonia Krisztina (az Aranyosegerbegyi Gimnázium diákjai, felkészítő tanáruk: Szilágyi Magdalena) kapta az elismerést, a VII. osztályosok közül pedig Sófalvi Gergely Ákosés Sashalmi Fekete Réka, a székelyudvarhelyi Baczkamadarasi Kis Gergely Református Kollégiumból, őket Zinner Emőke készítette fel.

A Babeș-Bolyai Tudományegyetem Magyar Történeti Intézetének díjait Nagy Róbert intézetvezető adta át. A különdíjat a Maros megyei Bernády György Általános Iskola tanulói, Czintos Timea és Mezei Dániel (felkészítő tanáruk: Barát Andrea), az Arad megyei Kisiratosi Páter Godó Mihály Általános Iskola tanulói, Almási Dávid és Faragó Tamás Péter (felkészítő tanáruk: Almási Valentin-Gabriel), a Szatmár megyei Vámfalui Általános Iskola tanulói, Cseh Dominik és Cseh Teodora (felkészítő tanáruk: Pető Melinda Eliza), a Hargita megyei Segítő Mária Római Katolikus Teológiai Gimnázium tanulói, Percze László és Péterfi Attila Kristóf (felkészítő tanáruk: Forró Albert) kapták.

Oklevelt és pénzjutalmat kaptak

A minisztériumi díjakat, oklevelet, pénzjutalmat Sibianu Victor szaktanfelügyelő adta át. A győztes páros Birta Richárd Félix és Vadas Frida Damaris lett (a zilahi Simion Bărnuțiu Általános Iskola, felkészítő tanáruk: Dénes Annamária), II. helyezett: Adorjáni Jóel és Nagy Anna Boróka, a marosvásárhelyi Liviu Rebreanu Gimnáziumból (felkészítő tanáruk: Kerekes Szilárd), bronzérmes pedig Galaczi Nóra és Rédai Zselyke (a csíkszeredai József Attila Általános Iskola, felkészítő tanáruk: Bencze Mária). Dicséretben részesült a hatodikosok közül Gaál Endre és Biró Balázs (csíkszeredai József Attila Általános Iskola, felkészítő tanáruk: Bencze Mária).

A hetedikesek közül az első helyezést Darvay Nóra és Párhonyi Péter (Báthory István Elméleti Líceum, felkészítő tanáruk: Wolf Ágnes-Kinga) kapta, másodikok lettek a dicsőszentmártoni Koncz Szilárd és Hadnagy Alíz (Traian Általános Iskola, felkészítő tanáruk: Gagyi Zoltán Loránd), harmadik Hegyi Márta és Kardos Tímea, a kolozsvári Talentum Református Iskolából, felkészítőjük Szeredai Norbert. Dicséretben részesült Péter Kevin Márk és Hőgye Krisztián Róbert (a szilágycsehi Gyulaffy László Általános Iskolából, felk.: Nagy Attila), valamint a dicsőszentmártoni Kiss Róbert és Méder Zsolt Csaba (a Traian Általános Iskola, felkészítő tanáruk: Gagyi Zoltán Loránd).

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?