Tordatúron 750 éve már írtak románul, állítja a polgármester tévesen

A sors iróniája, hogy az általa bizonyítékként említett leletek egy részét debreceni laboratóriumban elemzik. A tordatúri polgármester azt állítja, egy 1267-ből származó, román nyelvű dokumentumot találtak, a valóságban a legrégebbi, megbízhatóan datálható román nyelvű dokumentum 1521-ből származik.

A
tordatúri A3-as gyorsforgalmi út területén végzett ásatási munkálatok során két régészeti lelőhelyre bukkantak: a Kr. e. 2. századból származó lakóhelyek nyomaira és egy lándzsahegyre, valamint a Kr. u. 106-271 közötti időszakból származó edényekre, ételvermek nyomaira és állatcsontokra, közli a G4Media.

A felfedezésről először a tordatúri városháza számolt be, kedden Facebook-oldalán azt az üzenetet tette közzé, hogy a leletek „az erdélyi dák-római népesség folytonosságát bizonyítják".

Képernyőmentés

Ezek az erdélyi román identitás szempontjából alapvető fontosságú leletek egyértelműen igazolják a dák-római folytonosságot Erdély területén! Köszönjük a kolozsvári Erdélyi Történeti Múzeum régészeinek a maradványok feltárásában végzett munkájukat! Történelmi érdekességként megjegyezzük, hogy Tordatúr község első okleveles említése 1267-ből származik, amikor a község neve egy gyümölcsösadás-vételi szerződésében szerepel! Új régészeti felfedezések bizonyítják, hogy Tordatúron jóval a Kr. u. 1. század előtt éltek családok, törzsek és közösségek" – írja az önkormányzatának sajtóirodája.

A község polgármestere, Daniela Mănăilă átvette az üzenetet, ő már arra utal, hogy a település első okleveles igazolásának mondott dokumentumot ez alkalommal találták meg, és román nyelven íródott.
Tordatúrt a dákok, majd a rómaiak lakták, és ezt a szakemberek újra megerősítették. A gyorsforgalmi út nyomvonalán végzett régészeti ásatási munkálatok rendkívül értékes felfedezésekhez vezettek. (...) És még valami másra is fény derült: bizonyítékot találtak arra, hogy a románok több száz éve itt élnek. A régészek egy 1267-ben keltezett, román nyelven írt adásvételi szerződést találtak, két testvér között született a megállapodás egy gyümölcsösről. Ez azt jelenti, hogy több mint 750 évvel ezelőtt már beszélték a román nyelvet Tordatúron” – lelkendezik a polgármester.

„Tudjuk, hogy kik vagyunk, de ugyanilyen fontos, hogy tudjuk, honnan jöttünk" – teszi hozzá a bejegyzésben.

Közben a legrégebbi fennmaradt román nyelvű, cirill betűkkel írt dokumentum a campulung-i Neacşu-levél. amely 1521-ben kelt. Az iratot 1894-ben Friedrich Stenner fedezte fel a Brassó megyei Országos Levéltárban, ahol ma is őrzik.

A sors iróniája, hogy a tordatúri útépítés során talált régészeti leletek egy részét egy debreceni laboratóriumban elemzik.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?