FRISSÍTVE – Sztrájkőrség a Maros Megyei Tanács előtt
A bérezési egyenlőtlenségek megszüntetését, a pótlékok alapbérhez igazítását követelték egyebek mellett a Maros Megyei Tanács alkalmazottjai, akik kedden délben sztrájkőrséget tartanak az intézmény előtt, közölte a marosvásárhelyi Acord Szakszervezet. FRISSÍTÉS: A Maros Megyei Tanács sajtóközleményben válaszolt a megmozduláson résztvevőknek jelezve, hogy a bérmegállapítás és -emelés nem a saját hatáskörük, az önkormányzat ebben az ügyben kikérte a Munkaügyi Minisztérium álláspontját.
Az Acord Szakszervezet sajtóközleménye szerint kedden délben a Maros Megyei Tanács épülete előtt tiltakoznak az intézmény alkalmazottjai többek között a nem egyenlő bérezés miatt. Követeléslistájuk szerint azt kérik, hogy szüntessék meg a bérezési egyenlőtlenségeket a 2017/ 153-as számú törvény 11. cikkelye alá tartozó alkalmazottak esetében, ugyanakkor a fizetési egyenlőtlenségeket az e törvény kiegészítése alá tartozó díjazottak esetében. Kérik ezenkívül a pótlékok alapbérhez igazítását is, valamint a 2024/27-es kormányrendelt módosítását, áll az Acord Szakszervezet kommunkációs irodájának közleményében. A szakszervezet Facebook-bejegyzése szerint hétfőn a Hargita Megyei Tanács előtt tartottak sztrájkőrséget elsősorban a gyermekvédelmi igazgatóság alkalmazottjai érdekében.
Mintegy ötven alkalmazott gyűlt össze
A Maros Megyei Tanács sajtóközleményben válaszolt a megmozduláson résztvevőknek jelezve, hogy a bérmegállapítás és -emelés nem a saját hatáskörük, az önkormányzat ebben az ügyben kikérte a Munkaügyi Minisztérium álláspontját, amely egyértelműsíti, hogy a béremeléseket szabályozó sürgősségi kormányrendelet nem vonatkozik a szóban forgó alkalmazottakra.
Közölték, az Acord szakszervezet az év folyamán több alkalommal is megkereste a Maros megyei önkormányzatot béremelést követelve a szakszervezethez tartozó alkalmazottak számára. Minden esetben válaszoltak a megkeresésükre, és a 2024/53-as sürgősségi kormányrendelet alapján történő bérnövelésről a Munkaügyi Minisztérium álláspontját is kikérték.
„Fontos tisztázni, hogy a bérmegállapítás és -emelés nem a megyei önkormányzat tetszés szerinti döntése, egy ilyen intézkedésnek meg kell felelnie a jogi előírásoknak. Annak érdekében, hogy helyesen járjunk el, kikértük a Munkaügyi Minisztérium álláspontját arra vonatkozóan, hogy a 2024/53-as sürgősségi kormányrendeletben előírt bérnövelések alkalmazhatók-e a szóban forgó alkalmazottakra. A minisztérium, mint a rendelet kezdeményezője, egyértelműen kijelentette, hogy ezek a bérnövelések nem vonatkoznak az adott kategóriájú alkalmazottakra, és a sürgősségi kormányrendelet csak abban az esetben lenne mérvadó, ha 20.000 lakosnál kevesebb lélekszámú közigazgatási egység alkalmazottairól lenne szó”- írja közleményében a Maros Megyei Tanács sajtóirodája.
Hangsúlyozzák: ezt a választ a szakszervezettel is közölte a Maros Megyei Tanács a Szociális Párbeszéd Bizottság augusztusi gyűlésén.
A bérnövelések és béregyenlőtlenségek kapcsán tudni kell, hogy a Maros Megyei Tanács alárendeltségében dolgozó alkalmazottak bérezését különböző jogszabályok szabályozzák, pl. a közigazgatásban dolgozók fizetéséről a megyei önkormányzat hoz döntést a bérezési kerettörvényt szem előtt tartva, az egészségügyben és a szociális szolgáltatások rendszerében tevékenykedő személyek béreiről közvetlen módon a kormány hoz döntéseket - pontosítanak.
„A Maros Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság esetében a szakapparátushoz tartozó alkalmazottak béremeléséről a megyei tanács hoz döntést a vonatkozó jogszabályok alapján, a szociális központok alkalmazottainak bérnöveléséről a kormány dönt. Ebből adódóan történhet meg, hogy ugyanazon intézményhez tartozó, hasonló feladatkört ellátó alkalmazottak fizetései között eltérés van” - pontosítanak a közleményben.
Mint írják, 2023 folyamán a megyei tanács hozott egy határozatot, amellyel ezeket a bérkülönbségeket kiegyenlítette. A mostani különbségek a 2024-es év folyamán, kormányrendelettel jóváhagyott bérnövelésekből adódnak. A szociális és egészségügyi szféra számára a kormány márciusban növelte a béreket, a Maros Megyei Szociális és Gyermekvédelmi Igazgatóság szakapparátusához tartozó személyeknek azonban nem növekedtek a bérei, ebből adódik az Acord szakszervezet által említett bérkülönbség.
CSAK SAJÁT