banner_LrzOuKxP_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_envXLsgt_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_HwOVw4Sr_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Százéves az alkotmány – Iohannis szerint az alaptörvény az egységes román állam megteremtését szentesítette

A „kiegészült Románia” 1923-as alkotmánya a nemzeti célkitűzésként megfogalmazott egységes román állam megteremtését szentesítette – hangoztatta Klaus Iohannis államfő hétfőn a szenátus üléstermében rendezett ünnepségen, amelyen az Erdéllyel, Bukovinával és Besszarábiával „kiegészült” Román Királyság 1923-ban elfogadott alaptörvénye elfogadásának centenáriumáról emlékeztek meg állami és egyházi vezetők.

Az 1923-as alaptörvény | Fotó: AgerpresAz elnök szerint a száz éve hatályba lépett, a hagyományok folytonosságát a pluralizmus elvével ötvöző alkotmány nemcsak az egységes román nemzetállam létrehozását, hanem egy befogadó demokrácia feltételeinek kialakítását is célozta: elismerte és védte minden román alapjogait, „etnikai származásától, anyanyelvétől és vallásától függetlenül”.

Klaus Iohannis szerint az 1923-as alaptörvény a liberális alkotmányosság elveit – a hatalmi ágak szétválasztását, a törvények alkotmányossági kontrollját – honosította meg, és megerősítette Románia „természetes együvé tartozását” a nyugati demokráciák jogi és politikai közösségével. Az elnök ugyanakkor arra figyelmeztetett, hogy a legkorszerűbb alkotmány sem állhatja egymaga útját az önkénynek és diktatúrának – a demokratikus értékek, Románia európai elkötelezettségének megőrzése a polgárok és az állam intézményeinek közös feladata.

Az alkotmánybíróság által kezdeményezett megemlékezésen többek között Nicolae Ciucă miniszterelnök, Alina Gheorghiu és Marcel Ciolacu, a kétkamarás parlament házelnökei, és Daniel ortodox pátriárka is méltatta a történelmi esemény jelentőségét.Klaus Iohannis a szenátusban mondott beszéde közben | Fotó: presidency.ro

A román fejedelemségek – Moldva és Havasalföld – 1859-es egyesülése nyomán létrejött, 1877-ben függetlenné vált, 1881-től kezdődően királyságként elismert, az első világháborút a győztes hatalmak oldalán befejező, területét megkétszerező Románia parlamentje 1923-ban dolgozta ki új alaptörvényét, amelyet 1923. március 28-án hirdetett ki I. Ferdinánd király. Nagy-Románia alkotmánya II. Károly 1938-ban bevezetett királyi diktatúrájáig volt hatályos. A kommunista hatalomátvétel után 1947-ben lépett hatályba a Román Népköztársaság, majd 1965-ben a Román Szocialista Köztársaság alkotmánya.

A kommunista diktatúra után alakult alkotmányozó nemzetgyűlés – a Nemzeti Egység Ideiglenes Tanácsa – által kidolgozott, 1991-ben népszavazással megerősített – a NATO- és EU-csatlakozás miatt 2003-ban módosított –, jelenleg is hatályos alaptörvény egyik fő ihletforrása volt az 1923-ban elfogadott alkotmány.

Marian Enache: mindenkinek kötelessége az alaptörvény betartása

Az alkotmányok ereje abban rejlik, hogy az ország jogrendszerének és demokratikus rendszerének alapját képező alkotmányos rend megteremtése révén fenntartják a társadalmi békét, és minden állampolgárnak morális, politikai és jogi kötelessége az alaptörvény betartása – jelentette ki Marian Enache, az alkotmánybíróság elnöke.

Enache kifejtette: az alkotmány, mint a legfőbb társadalmi szerződés és a társadalmi-politikai rendszer rendező elve, egyensúlyt kell teremtsen az állam autoritása, az emberi szabadság, az állampolgárok törvényes és alkotmányos státusa, valamint az államhatalom korlátozása között az állampolgárokkal szembeni viszonyában.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

„Mindannyian tudjuk, hogy az alkotmány egy politikai közösségé és mindenekelőtt a szabad és egyenlő polgároké. Ezért minden polgárnak erkölcsi-politikai és jogi kötelessége tiszteletben tartani az alkotmányt mint a politikai hatalom birtokosának szuverén megnyilvánulását, az egész közösség törvényét, amely társadalmunk harmóniájának, politikai egységének és kohéziójának alapját képezi. Ez a román állampolgárok uralkodó érzése is, amikor az alaptörvényhez való viszonyukról beszélnek. Számukra az alkotmány a jogaik és szabadságaik védelmét szolgáló pajzs, méltóságuk megbecsülésének garanciája” – fogalmazott Enache az ünnepi ülésen.Marian Enache, az alkotmánybíróság elnöke | Fotó: Agerpres

Az alkotmánybíróság elnöke kifejtette, az 1923-as alaptörvényben emelték alkotmányos rangra a román nyelvet mint az állam hivatalos nyelvét, a törvények alkotmányosságának bírósági felülvizsgálatát, a közigazgatási perrendtartás bevezetését, a hatalmi ágak szétválasztásának elvét, a nők polgári jogainak elismerését, a sajtószabadságot, a gyülekezési szabadságot, a jogok, szabadságok és a törvény előtti egyenlőség biztosítását, beleértve a nemzeti kisebbségeket is, etnikai származásra, nyelvre és vallásra való tekintet nélkül.

banner_saW4mTn2_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_300x250.png
banner_WcGrRqIF_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_970x250.png
banner_Vs7ERmQb_eurot_Anyasagi_webb_2024-10-15_728x90.png

Kapcsolódók

banner_4GL5OahC_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_970x250.png
banner_0kcgfsUU_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_728x90.png
banner_CuxsoH5E_MASZOL_WEBBANNEREK_MASZOL_300x250.png

Kimaradt?