Spontán tiltakozás a járóbeteg-szakrendelőkben dolgozó orvosok körében
A járóbeteg-szakrendelőkben dolgozó orvosok spontán tiltakozására került sor csütörtökön az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (CNAS) székháza előtt, mivel elégedetlenek azzal, hogy a július 1-je után életbe lépő új szerződésekben is megmaradt a 4,5 lejes pontérték a szolgáltatásaikra.
„A járóbeteg-ellátásra szánt költségvetés túlságosan alacsony. A pont egyfajta számszerűsítés. Ha a hatóságok a kórházi járóbeteg-ellátásról és beruházásról beszélnek, azok a járóbeteg-ellátás kevesebb mint 20 százalékát teszik ki, mert ha a beutalóval érkező betegekről beszélnek, akkor azokat is értik, akik hozzánk, a magán orvosi rendelőkkel, egyéni praxissal rendelkező orvosokhoz fordulnak" – mondta az Agerpres hírügynökségnek a Járóbeteg-szakellátó Orvosok Szakmai Szövetségének (APMA) elnöke, Dr. Cosmin Alexandrescu.
Hangsúlyozta a tiltakozás spontán jellegét, és elmondta, hogy a jelenlévők mindannyian az APMA tagjai, de „egyénként" vettek részt a megmozdulásban.
„Közeledünk július 1-jéhez, amikor lejár a kiegészítő mellékletek érvényessége, és újakat kell aláírni. A járóbeteg-ellátás számára a 4,5 lejes pont megtartása nem győzelem, hanem vereség, mert reálértéken csökken a finanszírozás. Ideális esetben meg kellene duplázni. Alapvetően, ha végiggondoljuk, hogy mi a lehetséges, július 1-jétől 50 százalékos emelésre, január 1-jétől pedig megduplázásra van szükség" – tette hozzá Alexandrescu.
Szerinte az alulfinanszírozás az orvosok „újabb nagy kivándorlásához" fog vezetni, főként a járóbeteg-szakrendelőkből.
CSAK SAJÁT