Simion és Georgescu kétséges jövője – Egymásnak esnek az ultranacionalisták?
Van-e politikai jövője az elnökválasztáson elszenvedett vereség után George Simionnak? Milyen hatással lehet a pártelnök veresége az AUR-ra? Mi lesz Călin Georgescuval? Oszlásnak indult vagy csak átrendeződik az ultranacionalista oldal? Szakértőt kérdeztünk.
„Az látható, hogy a választás éjszakáján mutatott kaotikus viselkedés után George Simion megpróbálja rendezni a sorokat és elég erőt mutatni ahhoz, hogy ne induljon leszámolási folyamat a pártján belül. Az a magyarázat, hogy a rögtön az urnazárást követően a támogató tömeg előtt bejelentett győzelem utáni éjszaka, immár zárt térben, a Călin Georgescutól koppintott háttér előtt mondott beszédében csak azért ismerte el a vereségét, hogy elkerüljön egy vérfürdőt, meglehetősen gyenge lábakon áll, hiszen az ominózus beszédben éppenséggel arról beszélt, hogy folytatni kell és folytatni akarja a harcot” – mondta Simion jövőjével kapcsolatban Pászkán Zsolt politikai elemző.
A szakértő szerint úgy tűnik, Simion és csapata visszatér ahhoz a taktikához, hogy a szurkolótábora állapotához csatlakozva végigjárja a gyász stációit és elindította a tagadási fázist. „Kérdés, képes lesz-e a saját javára felhasználni és a személyétől eltéríteni a szavazói haragját, tud-e elég motiváló lenni, hogy számára kedvező irányba mozdítsa ki a szavazói depressziót. Az már az elnökválasztás kampányában látható volt, hogy egyelőre nehezen képes mankó, azaz Georgescu nélkül és nem védett környezetben megoldani a kihívásokat” – fogalmazott Pászkán Zsolt.
Szerinte azzal, hogy Simion gyakorlatilag Georgescu hatósági döntésekkel lenyúzott „jelölti bőrébe” bújva igyekezett maximalizálni a szavazatait, megfosztotta magát attól, hogy ténylegesen felmérje, mennyi az ő, személyes szavazatszerzési képessége.
„Most a hátrányára lehet az is, hogy nem tölt be olyan tisztséget, amely belföldön elég szereplési lehetőséget biztosíthatna alanyi jogon ahhoz, hogy akkor is látható maradjon, ha esetleg az AUR-on belül elfogyna körülötte a levegő. Tény, hogy már megindultak a támadások, nemcsak egyes csalódott választók, párttársak, de volt bajtársak részéről is és arra is számítania kell, hogy többen is bejelentkezhetnek az úgynevezett szuverenisták zászlójának átvételére” – mondta az elemző, megemlítve Victor Ponta, Claudiu Târziu és Crin Antonescu nevét.
Kapcsolódó
Ami az AUR-t illeti, a szakértő úgy vélte, Claudiu Târziu kiszorítása után az AUR meglehetősen „fejnehéz” párttá vált. „Simion egyes lépéseinek következményei, illetve az ezekkel párhuzamosan ható, nem éppen spontán ösztönzők is mozgásokat indíthatnak el mind a parlamenti frakciók, mind a területi szervezetek szintjén. Târziu már be is jelentkezett ezekért az AUR-tagokért, így nem zárható ki, hogy a közeljövőben ténylegesen is sor kerül ilyenfajta távozásokra. Ráadásul az sem zárható ki, hogy a román parlamentben további, más pártokat érintő vándorlási hullámok is elindulnak és hamarosan egészen más parlamenti számtannal szembesülünk, mint jelenleg” – hangsúlyozta Pászkán Zsolt. Hozzátette: Simion belengetheti párttársai, szavazói motiválására egy előrehozott választás lehetőségét.
Georgescu további politikai sorsával kapcsolatban a politikai elemző úgy véli, nem teljesen világos, hogy milyen szerepe lehet ennek a semmiből előbukkant, „messiáspótlékként” vallásos hithez hasonló reakciókat kiváltó, ugyanakkor ködös motivációjú szereplőnek.
„Simion részéről egyelőre olyan jelek, nyilatkozatok érkeznek, hogy továbbra is mankóként támaszkodna Georgescura és az egyik legfurcsább, de a végtelenül futó román politikai szappanoperába tökéletesen illeszkedő fordulat lenne, ha Georgescu végül lenyúlná az AUR-t George Simiontól és megpróbálná így kihozni a maximumot a hirtelen támadt népszerűségéből” – mondta a Maszolnak a szakértő.
Mi lesz a „vizek felett lebegő messiással”?
Szerinte eddig inkább úgy tűnik, a „vizek felett lebegő messiási”, informális vezetői szerepet vinné tovább a következő időszakban az AUR, esetleg egy új, különböző csoportosulásokból összeálló „szuverenista tábor” felett. „Ez ellen szól, hogy egy ilyen, több, erős személyiségű vezető együttműködéséből létrejövő táboron belül már korántsem kapna ugyanolyan valós vagy tettetett behódolást, mint jelenleg Simiontól. És mivel Georgescu eddig nem adta jelét, hogy képes lenne csapatban játszani, ez elég halovány lehetőségnek tűnik” – tette hozzá.
A POT képviselőinek gyors távozásával kapcsolatban Pászkán Zsolt azt mondta: a lépés inkább tűnik valamilyen külső „ösztönzés” hatásának, mint a szóban forgó képviselők hirtelen „megvilágosodásának”. „A POT-ból már korábban is voltak kizárások, kilépések. A távozott POT-tagok közül az egyik a PNL-nél kötött ki, de azt nem lehet tudni, hogy a többi is ezt az utat választja-e majd. Ha igen, és a PNL ennyire könnyen befogadja őket alig néhány nappal azután, hogy a párt vezetői megújulásról és az úgynevezett izolacionisták legyőzéséről beszéltek, akkor ez újabb malomkőként lóg majd a pártja élére még vissza sem tért Ilie Bolojan nyakában” – fogalmazott az elemző, aki szerint most többen is látnak fantáziát a Simion mögött megjelent csaknem 5,5 milliós választói tömegben.
Simion egykori bajtársa, Gigi Becali nekiesett az AUR-vezérnek:
CSAK SAJÁT