Sárga forgatókönyvvel nyitnak a csíkszeredai iskolák hétfőn

Hétfőtől csak az óvodások, az elemisek és a nyolcadik, illetve tizenkettedik osztályosok térhetnek vissza az iskolákba Csíkszeredában, mivel az ezer lakosra számított fertőzöttségi ráta meghaladja az egy ezreléket.

Bár járványtani besorolás szerint Csíkszereda zöld település, az oktatási intézmények mégis sárga forgatókönyv szerint kezdhetik meg hétfőtől a tanítást – közölte a csíkszeredai városházán tartott pénteki sajtótájékoztatón Demeter Levente. A Hargita megyei főtanfelügyelő hozzátette: az iskolába visszatérő osztályok teljes létszámmal vehetnek részt a tanórákon diáklétszámtól függetlenül.

„Megszűnt tehát az a hibrid verzió, ami bizonyos esetekben a fele osztályt otthon, a másik felét az osztályteremben tartotta” – emelte ki a főtanfelügyelő. A szakember kitért az egészségügyi és az oktatási tárca közös rendeletére, amelyet csütörtökön este fogadtak el végleges formában.

Más a járványtani besorolás az oktatásban

Demeter Levente kiemelte: félreértésekhez vezetett, hogy a járványtani besorolás nem ugyanaz a közigazgatási egységek, mint az oktatási intézmények esetében.

„Közigazgatási egységek esetében 1,5 és 3 ezrelékes fertőzöttségi ráta között számít egy település sárga besorolásúnak, oktatási intézményeknél viszont 1 ezrelékes értéktől” – magyarázta. Hozzátette: a tanügyminiszter azt az álláspontot képviselte, hogy emeljék a fertőzöttségi ráta felső küszöbét 1,5 ezrelékre, ami alatt valamennyi tanintézmény megnyithat egy adott településen.

A főtanfelügyelő beszámolt arról is, hogy az óvodákban és az elemi osztályokban egy gyermek koronavírusos fertőzésének diagnosztizálása esetén az adott csoport vagy osztály oktatását 14 napra felfüggesztik.

Felső tagozatokban (5-8. osztályok), középiskolai és posztliceális osztályokban egy igazolt fertőzés nem vezet az oktatás felfüggesztéséhez. Ez esetben az egészségügyi igazgatóság közreműködésével gyorstesztelésnek vetik alá a diákokat és a pedagógusokat, és az eredmények alapján döntenek a tanítás felfüggesztéséről. Két megbetegedés esetén automatikusan felfüggesztik az oktatást – tette hozzá.A szerző felvétele

„Az osztályokban való oktatás esetleges felfüggesztéséről az iskola vezetősége dönt az egészségügyi igazgatósággal együttműködve. Ha pedig egy egész iskolában kell felfüggeszteni az oktatást, akkor az egészségügyi igazgatóság javaslatára a megyei katasztrófavédelmi bizottság fog dönteni. Pedagógusok megbetegedése esetén szintén az egészségügyi igazgatóság dönt a felfüggesztésről, több oktató megfertőződése esetén előfordulhat, hogy az egész iskola tevékenységét felfüggesztik, de erről szintén a megyei katasztrófavédelmi bizottság hoz döntést” – részletezte Demeter Levente.

Vannak speciális esetek

Sógor Enikő, Csíkszereda alpolgármestere elmondta: Csíkszereda valamennyi oktatási intézményében elindul „valamilyen szinten” az oktatás.

„Van néhány speciális helyzetű intézmény. A Cimbora Napköziotthon 6 csoporttal a saját épületében tudja elkezdeni a tevékenységét, 3 csoportot viszont az Octavian Goga Főgimnázium bentlakásába helyeznek át. A másik a Csipike Napközi, ahol a saját épületükben lesznek, de azon belül, a Székely Károly Szakközépiskolától bérelnek két termet. A Kós Károly Szakközépiskola a felújítások miatt még teljesen építőtelep, a végzősöket az iskola étkezője fogadja be. A Venczel József Szakközépiskolában szintén épület-rehabilitáció folyik, ott online folytatják az oktatást. Hogy mennyi ideig fog fennállni ez a helyzet, az teljesen az építőktől függ” – adott helyzetjelentést az elöljáró. Sógor Enikő hozzátette: a kori-úszás program az intézményvezetők és a programfelelősök konzultációját követően folytatódhat.

Újságírói kérdésre az alpolgármester elmondta: az iskoláktól korábban bekérték az online oktatáshoz szükséges eszközökre vonatkozó igénylistát, ami alapján pályáztak ezek beszerzésére. Ezen kívül sok iskolában maradt meg a költségvetésből pénz az iskolai programok elmaradása miatt, és ezt a költségvetési maradékot megpróbálják „visszaforgatni” eszközvásárlásokra. A pályázatok összeállításánál ezt is figyelembe vették, hogy ne fordulhasson elő dupla finanszírozás – tette hozzá. „Mind a két vállalásunknak a kimenetelét várjuk” – fogalmazott Sógor Enikő.

Az oktatási minisztérium honlapján megjelent legfrissebb adatok szerint Hargita megyében Csíkszeredán kívül további hét településen kezdődik hétfőn sárga forgatókönyv szerint az oktatás. Ezek a települések: Felsőboldogfalva, Gyergyóalfalu, Csíkszépvíz, Salamás, Galócás, Csíkrákos és Balánbánya.

Kapcsolódók

Kimaradt?