Parajdi katasztrófa: súlyosbodik a helyzet – beomlások, repedések jelentek meg, felszínre tör a sós víz
Beomlások történtek, repedések keletkeztek a technológiai úton, felszínre tör a sós víz, amely a patakba szivárog, foglalja össze a helyzetet a Hargita megyei prefektúra pénteki közleménye. Hozzáteszik, a lakosság evakuálása legalább 20 napig érvényben marad.
A parajdi sóbánya helyzete az elmúlt órákban tovább súlyosbodott: az észak–déli vonal mentén lévő összes vízbeszivárgásos (szuffóziós) terület egyesült, körülbelül 700 köbméternyi kőzet omlott be, és nagy repedések jelentek meg a technológiai úton, valamint az erdőben.
A Hargita Megyei Prefektúra tájékoztatása szerint az omlások nagy mennyiségű, magas sótartalmú vizet hoznak a felszínre, amely a közeli patakba szivárog. Emiatt rendkívül fontos a patak elterelése csövekbe.
Ugyanakkor a Dózsa-bányánál jelentkező szuffózió az elmúlt három napban 14 centiméterről 120 centiméterre nőtt. A bánya közelében lakók ideiglenes evakuálása legalább 20 napig fennmarad, de az evakuálási zóna kiterjesztésére jelenleg nincs szükség. A helyi hatóságok arról is tájékoztatnak, hogy továbbra is fennmaradnak a Korond-patak mentén kiépített védőgátak.
A pénteki operatív ülés résztvevői arra a következtetésre jutottak, hogy június 12-én 18:00 óra és június 13-án 5:40 óra között minden észak–déli irányú szuffóziós folyamat összeolvadt, mintegy 700 köbméter kőzet omlott be, és repedések jelentek meg a technológiai úton, valamint az erdőben – közölte a Hargita Megyei Prefektúra.
A tájékoztatás szerint az omlások során a víz a felszínre kerül, és nagy mennyiségű sós víz szivárog a patak irányába, ezért elengedhetetlen a patak vízének elterelése csöveken keresztül.
Kapcsolódó
A vízügyi hatóság (ANAR) képviselői azt kérték, hogy alakítsanak ki egy helyszínt két nagy kapacitású szivattyú telepítésére, hogy a patak jelenlegi vízhozamát átvezethessék az érintett terület felett. Ez megkönnyítené a terep-előkészítést a csövek felszereléséhez – közölte a prefektúra.
Arról is tájékoztatott, hogy a sótársaság (Salrom) egy drónt vásárolt, amely segítséget nyújt a terepi adatok begyűjtésében, hogy azokat a geológusok kiértékelhessék.
A szakemberek jelenlegi véleménye szerint nincs szükség az evakuálási zóna kiterjesztésére, de a kitelepített lakosság csak akkor térhet vissza otthonába, ha üzembe helyezték az új megfigyelőrendszereket, összegyűjtötték a kiegészítő adatokat, és meghatározták az automatikus riasztási küszöbértékeket.
Az operatív ülés pénteki következtetése szerint: a bányából történő vízszivattyúzás csak a Korond-patak végleges elterelésének befejezése után kezdődhet meg.
Eközben a Salrom és az építőcég 547 tonna zúzott követ szerzett be, és jelenleg a patak elterelésének helyszínén védőgát kiépítésén, földmunkákon és megerősítésen dolgoznak.
CSAK SAJÁT