Ősi temetőt tártak fel a Temesvár–Arad vasútvonal mentén

Több korszakot felölelő leleteket találtak a Temesvár–Arad vasútvonal mentén feltárásokat végző archeológusok: bronzkori lakóhelyeket és még egy szarmata temető nyomait is felfedezték az ásatások során.

Azért végeznek régészeti feltárásokat ennél az 1871-ben átadott, majd 1975-ben villamosított vasútvonalnál, mert jelenleg korszerűsítés alatt áll. Az országos történelmi múzeum szakemberei összesen 21 lelőhelyet azonosítottak be, amelyek a Temesvári vasúti infrastruktúrát kezelő vállalat keddi tájékoztatása szerint lenyűgöző képet nyújtanak az évezredeket felölelő történelemről.

Fotó: CFR Infrastructură Timișoara/Facebook/képernyőmentés

Nyolc lelőhelyet szinte már teljesen feltártak, az egyik közülük három kilométer kiterjedésű. Ez a legnagyobb, amelyet az országban infrastruktúra-fejlesztési munkálatok során fedeztek fel. Ez a helyszín egészen különleges relikviákat rejt, a legrégebbi lelet a bronzkorból származik, több mint 3500 éves. Agyagból készült lakóépületek maradványaira is rábukkantak, amelyek betekintést nyújtanak az ősi közösségek életmódjába. Ugyanakkor felfedeztek egy szarmata temetőt is. A szarmaták egy vándornép, akik nagyjából 1900 évvel ezelőtt éltek ezen a területen.

Fotó: CFR Infrastructură Timișoara/Facebook/képernyőmentés

Találtak állati csontvázakat is, főként lovak és szarvasmarhák maradványait. Ezek körülbelül százévesek, az előzetes elemzések pedig arra utalnak, hogy ezen a lelőhelyen egy közös sír lehetett, állatok tetemének elhantolására.

Minden lelőhely egyedi részleteket tár fel a múltunkról, és ezek a felfedezések hozzájárulnak a régió történetének átfogó megértéséhez, közölte az infrastruktúrát kezelő társaság.

Fotó: CFR Infrastructură Timișoara/Facebook/képernyőmentés

A vasútvonal mentén egyébként vasúti töltéseket építenek, ugyanakkor a kanyarok ívét is növelik, hogy a személyvonatok 160, a tehervonatok pedig 120 km/h-ás sebességgel közlekedhessenek.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?