Legveszélyesebb ételmérgezés: botulizmus gyanújával utaltak kórházba nyolc kisgyermeket

Nyolc Temes megyei kisgyermeket utaltak kórházba botulizmus gyanújával, ketten közülüket súlyos állapotban, folyamatos megfigyelés alatt állnak. A megbetegedett gyerekek három és hét év közöttiek.

A gyerekeknél a súlyos bakteriális ételmérgezés jellemző tünetei mutatkoztak, hatuknál nyelési nehézségek és szemhéjcsüngés, két esetben levertség, álmosság, és emésztési zavar jelentkezett. Mindannyian megkapták az ellenszérumot, azután az állapotuk jelentős mértékben javult, de még néhány napig kórházba maradnak megfigyelésre. Egyelőre nem tudják, mi okozta a fertőzést, idézte Dr. Adelina Marinescut, a temesvári Victor Babes Kórház fertőző betegségek specialistáját az Agerpres hírügynökség.

A temesvári egészségügyi igazgatóság (DSP) vizsgálatot folytat az ügyben. Cristian Oancea kórházigazgató elmondta, hogy minden gyerektől mintát vettek, és elküldték a temesvári egészségügyi igazgatósághoz, onnan pedig a bukaresti Cantacuzino Intézetbe.Fotó forrása: a Temesvári Victor Babes Kórház Facebook-oldala

Az igazgató elmondta, kevesebb mint egy féléven belül már másodszor küzdenek ezzel a betegséggel Temesváron. Ellenszérumot a környező megyék kórházaiból is kértek, és még mindig tartanak néhány dózist készenlétben Marosvásárhely, hogy szükség esetén azonnal átszállítsák Temesvárra.

A botulizmus a baktérium okozta élelmiszermérgezések egyik legsúlyosabb formája. Az esetek nagy részét a házi disznóvágás során készített, nyers vagy rosszul hőkezelt hurka, kolbász és disznósajt okozza, foglalja össze hivatalos oldalán a magyarországi Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal.  Napjainkban, a szigorú élelmiszerellenőrzéseknek köszönhetően csak szórványosan fordul elő. A botulizmus, ismertebb nevén kolbászmérgezés olyan, embereket és állatokat egyaránt érintő bakteriális eredetű ételmérgezés, amit a Clostridium botulinum által termelt mérgező anyagcseretermék, az ún. botulotoxin élelmiszer útján történő elfogyasztása okoz. A botulotoxin a legerősebb ismert szerves méreg, melyből már 1 mg tisztított toxin halálos az emberre.

A toxin egyes idegek bénulását okozza, kezdetben a szemgolyó és a szemhéjak mozgatásáért felelős idegekét, majd a nyelésért felelős idegekét, végül súlyos formában a légzőizmok bénulását, ami halálhoz vezethet. A betegséget okozó baktérium csak anaerob körülmények között növekszik az élelmiszerekben, és spórákat képez, amelyek elpusztításához 120 Celsius-fokos hőkezelésre van szükség.

A botulotoxint számos élelmiszerből kimutatták, például kukoricakonzerv, bors, zöldbab, levesek, cékla, spárga, gomba, érett olíva, spenót, tonhal, csirke, csirkemáj és májpástétom, löncshús, sonka, kolbász, töltött tojás, gyümölcs, homár, füstölt és sózott hal.

Megfelelő kezelés nélkül a mérgezés 10–20 százaléka 24 órán belül végzetessé válik. Az antitoxikus kezelést, vagyis az ellenszérum beadását a kórházban végzik, a kórházi ellátásra a a betegség súlyos lefolyása miatt is szükség van.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?