banner_qpmMZsMg_970x250 eurotrans.webp
banner_PT5K3wNG_728x90 eurotrans.webp
banner_kNLLfvE0_300x250 eurotrans.webp

Kivonják az állatgyógyszertárakból a féregtelenítő oldatokat, mert gyermekek kerülnek kórházba

Az Országos Állategészségügyi Hatóság javasolta a féregtelenítő oldatok állatgyógyszertárakban történő forgalmazásának betiltását, mivel egyre több gyermek került súlyos állapotban kórházba, miután szüleik a mérgező oldatokkal mosták le őket.

A legutóbbi esetek Bákó és Suceava megyékben történtek. Három 4 és 9 év közötti bákói testvér mérgezéssel került kórházba, miután édesanyjuk féregtelenítő oldattal mosta le a fejüket, míg egy másik, mindössze 2 éves Suceava megyei kislány kómába esett, röviddel azután, hogy állatorvosi oldattal „kezelték”.

A 2 éves és a 9 éves kislányt még mindig a iași-i gyermekkórházban kezelik, és súlyos állapotban vannak, számol be a Digi24 hírtelevízió.Illusztráció: PexelsAz ilyen esetek aggasztó száma miatt az Országos Állategészségügyi Hatóság számos pontosítást tett közzé az állatgyógyászati készítmények felírásával, forgalmazásával, forgalomba hozatalával és felhasználásával kapcsolatban.

„A román állategészségügyi hatóságok vagy az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) által engedélyezett valamennyi állatgyógyászati készítmény kizárólag állatokon történő felhasználásra szolgál, az embereken történő felhasználásukról szóló bármilyen döntés az emberi felhasználásra szánt gyógyszerek tekintetében illetékes hatóságok hatáskörébe tartozik. Az állatorvosok nem rendelkeznek jogi hatáskörrel arra, hogy állatgyógyászati készítményeket emberi felhasználásra ajánljanak, felírjanak, forgalmazzanak, forgalomba hozzanak, engedélyezzenek. A vényköteles állatgyógyászati készítményeket kizárólag az a praxisjoggal rendelkező állatorvos írhatja fel, aki megvizsgálta az állatot és felállította a diagnózist.

Az élelmiszertermelő állatoknak adott állatgyógyászati készítmények esetében az állatorvos köteles a vényben feltüntetni a felírt és alkalmazott állatgyógyászati készítmény betegtájékoztatójának megfelelően betartandó élelmezés-egészségügyi várakozási időt. Az állatok tulajdonosai vagy tartói csak olyan állatgyógyászati készítményeket tarthatnak és adhatnak be, amelyeket az állatorvos felügyelete mellett jogszerűen szereztek be. Amennyiben állatgyógyászati készítményeket alkalmaznak és adnak be az állatoknak az állategészségügyi létesítményekben, a telephelyen vagy terepen, az állatorvos a tevékenységet bejegyzi a konzultációk és kezelések nyilvántartásába, és élelmiszertermelő állatok esetében értesíti az állatok tulajdonosát a várakozási időről. Az élelmiszer-termelő állatok számára engedélyezett állatgyógyászati készítmények kiskereskedelmi forgalmazása kizárólag állatgyógyszertárakon keresztül történhet, a hatályos jogszabályi rendelkezésekkel összhangban” – közölte az ANVSA. ”

A tervek szerint az ilyen szereket csak receptre lehet vásárolni. A tervezetet már benyújtották a gazdasági minisztériumnak, hogy tájékoztassa az Európai Bizottságot, majd ezt követően közzéteszik a Hivatalos Közlönyben.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?