Kézbe vehetik A székelység történetét a Maros megyei magyar diákok

A székelység története című könyv 250 példányát adta át pénteken 14-én Vincze Loránt RMDSZ-es európai parlamenti képviselő, az Európai Nemzetiségek Föderatív Uniója (FUEN) elnöke Maros megyei magyar iskolaigazgatóknak és történelemtanároknak.

Fotók: Mihály LászlóA marosvásárhelyi Aranykakas rendezvénytermében megszervezett átadó ünnepségen a politikus „szívprojektjének” nevezte az ügyet, kifejtve: kötelességünk őseink történelmének megismerése, és ezt az iskolában kell kezdeni. Elmondta: az esemény, amelyet a magyarországi HUN.iN.EU Alapítvány anyagi támogatása tett lehetővé, szimbolikusnak tekinthető, és bízik benne, hogy megszületik az igény a tanárok, a diákok és a tanintézmények részéről, hogy kiegészítsék a most kapott készletet.

Az átadás, amelyre mind a 115 olyan Maros megyei iskola képviselőjét meghívták, amelyikben magyar nyelvű oktatás zajlik, a Székelyföld Napok keretében zajlott, így Barabási Attila Csaba, a rendezvény megyei koordinátora, a Maros Művészegyüttes igazgatója is köszöntötte a jelenlévőket. Borboly Csaba, Hargita Megye Tanácsának elnöke a pedagógusoknak mondott köszönetet azért, hogy társak abban, hogy a gyerekekkel megismertessék a székelység történelmét. Kolcsár Károly RMDSZ-es parlamenti képviselő az átadott tudás minőségét emelte ki, Kovács Mihály Levente, a Maros Megyei Tanács alelnöke pedig úgy fogalmazott: akik tankönyvbe fektetnek, azok tudásba, a jövőbe fektetnek. Horváth Gabriella, a Romániai Magyar Pedagógusok Szövetségének Maros megyei elnöke reményét fejezte ki, hogy a diákok hasznosan fogják forgatni a tankönyvet, és minél több személyhez el fog jutni.

Az átadást követő kerekasztal-beszélgetésen Novák Csaba Zoltán RMDSZ-es szenátor, a kötet társszerzője mesélt az először tíz éve kiadott kötet elkészüléséről, amely „megfelelőképpen ötvözi a székelység és a Székelyföld történetéről szóló jelenlegi tudásunkat, amely az egyetemes magyar nemzet történelmének része”. A múlt és a jelen kapcsolatáról szólva hozzátette: egy közösség, egy nemzet lelkiállapota és helyzete attól is függ, hogy hogyan látja önmagát, saját múltját. Tamási Zsolt történelemtanár a könyv gyakorlati alkalmazásáról beszélt, szerinte ahhoz, hogy a gyerekekhez eljusson a benne lévő tudás, elsősorban a történelemtanároknak kell nagyon jól megismerniük a tartalmát, hogy 6-7. osztályban be tudják építeni a magyarság történetéről szóló tantárgyba.

A kötetet kiadó Hargita Megyei Hagyományőrzési Forrásközpontot vezető Bartalis Izabella beszámolt róla, hogy a székelység értékeit bemutató köteteket adnak ki. Borboly Csaba elárulta: A székelység története igazi bestseller, eddig több mint ötvenezer példány fogyott belőle. Egy kétnyelvű, magyar–román történelemkönyv megjelenésének távlati lehetőségeiről is beszélt.

Az átadó különleges pillanata volt a leköszönő Maros megyei főtanfelügyelő-helyettes, Illés Ildikó felszólalása, aki arról beszélt, a román kollégákkal is érdemes megismertetni a kötetet: „Bátran kell vállaljuk annak a felelősségét, hogy mindenkinek megmutassuk: voltunk, vagyunk és leszünk” – mondta. A főtanfelügyelő-helyettest Vincze Loránt virággal köszöntötte, és arról beszélt, hogy a közéleti szereplők életében is vannak hullámvölgyek – ezeket rendszerint a zaklatások, vegzálások jelentik. „Évszázadokon át próbálták megtörni ezt a közösséget, de nem sikerült, mert voltak olyan vezetőink, mint Illés Ildikó, aki 18 éven át vállalta az áldozatos munkát a magyar diákok és pedagógusok érdekében” – fogalmazott az EP-képviselő.

Kapcsolódók

banner_bcxvIA0Y_2.jpg

Kimaradt?