Kevés a szakember és akadozik a munka, ezért a minisztérium módosítja az előírásokat

A Fejlesztési, Közigazgatási és Közmunkálatokért felelős Minisztérium módosít az építkezési szaktanácsadók és tervezési szakellenőrök vizsgáztatását szabályozó előírásokon, és hamarosan új vizsgát ír ki – jelentette be Cseke Attila tárcavezető. A javasolt módosításokat tartalmazó rendeletet csütörtökön bocsátotta közvitára a minisztérium.

„Súlyos szaktanácsadó- és szakellenőr-hiány van, ez akadályoztatja az építkezések folyamatát. A meglévő szakemberek életkora meghaladja a nyugdíjkorhatárt, új vizsgát pedig évek óta nem írtak ki” – nyilatkozta a miniszter. Az építkezési szaktanácsadók és tervezési szakellenőrök feladata ellenőrizni a tervrajzok és az épületek szerkezeti biztonságát, a tűz- és földrengés-biztonsági intézkedések, illetve a higiéniai és energetikai előírások betartását.

Cseke Attila terepszemlén, Nagyváradon | Fotó: Borsi Balázs

Cseke Attila rámutatott: a minisztérium nyilvántartása szerint jelenleg 572 építkezési szaktanácsadó munkavégzése engedélyezett Romániában különböző felügyeleti szakterületeken, ezeknek azonban több mint fele 70 év feletti és további 22 százaléka 60–70 év közötti. Tűzvédelmi szakértő csupán 18 van a fővárosban és további 23 országszerte, 24 megyében pedig egyáltalán nincs tűzvédelmi szakértő.

A tárcavezető hangsúlyozta: három éve nem volt kiírva szakértői vizsga, mert a hatályos rendelkezések szerint a vizsgáztató bizottsághoz szükséges tíz, már engedélyezett szakértőt nem tudták összehívni. Ugyanakkor a vizsga szóbeli részét is megszünteti az új szabályozás, így nem marad lehetőség szubjektív okok miatt akadályoztatni a vizsgázók engedélyezését.

A közvitára bocsátott miniszteri rendelet előírja: évente kétszer kötelező vizsgát kiírni, 45 nappal előtte meg kell azt hirdetni, a szakirodalmat pedig közzé kell tenni. A hatályos rendelkezésekkel ellentétben, amelyek szerint a vizsgát Bukarestben szervezték, az új rendelet kimondja: Kolozsváron, Brassóban, Konstancán, Temesváron és Jászvásárban is vizsgáztatnak, a bizottság pedig a már engedélyeztetett szakértőkön kívül egyetemi tanárokból, az Országos Építési Felügyelőség, az Országos Katasztrófavédelemi Felügyelőség és a minisztérium képviselőjéből áll. Ugyanakkor az új rendelkezés szerint ötévente ellenőrzik az engedélyezéshez szükséges feltételek teljesítését.

Kapcsolódók

Kimaradt?