Kelemen Hunor: Az emberek igazságot akarnak – Reális elvárásokra kell közpolitikákat építeni (VIDEÓ)
Az emberek igazságot akarnak: kevesebb kiváltságot, a különnyugdíjak eltörlését, fogalmazta meg szerdán a közösségi médiában közzétett videójában Kelemen Hunor. Az RMDSZ elnöke hozzátette, a szövetség politikusai ebben végig kitartanak.
„A kormányzás közpolitika. Hogyha a közpolitikákat a valóságra és a reális elvárásokra építjük, akkor előbb-utóbb meglesz az eredménye” – fogalmazott Kelemen Hunor. Kifejtette, az egyik reális elvárás az volt, hogy a privilégiumokat próbálják „megnyirbálni”, és ez elsősorban a speciális nyugdíjakra vonatkozik.
Arról is beszélt, az alkotmánybíróság nem játszik a politika kezére, hiszen ismét halasztottak és február 11-én hoznak döntést. „Én azt gondolom, hogy a mi álláspontunk, korrekt volt végig, és ehhez az állásponthoz ragaszkodni fogunk: az amit a kormány másodjára is elfogadott, egy lényeges módosítással – miszerint az átmeneti idő tíz évről tizenöt évre nő a bírák és ügyészek esetében – az kerüljön gyakorlatba” – mondta az RMDSZ elnöke.
Meglátása szerint, ez egy igazságosabb, méltányosabb kormányozást jelentene, és erre lenne szükség.
Mint megírtuk, a kormány december elején vállalt felelősséget a parlamentben a bírák és ügyészek nyugdíjazását szabályozó új törvénytervezetért. E szerint a nyugdíjkorhatár a korábbi 10 év helyett 15 éves átmeneti időszak alatt fokozatosan a jelenlegi 48 évről 65 évre nő. A jogszabályjavaslat azt is előírja, hogy a bírák és ügyészek nyugdíja nem haladhatja meg az utolsó nettó fizetésük 70 százalékát. A Legfelsőbb Igazságszolgáltatási Tanács (CSM) negatívan véleményezte a tervezetet. Az igazságszolgáltatási rendszer képviselői azt kérték, hogy a nyugdíjuk közelítse meg az utolsó fizetésük nettó összegét, a kormányfő azonban ragaszkodott ahhoz, hogy a nyugdíj ne haladja meg az utolsó nettó fizetés 70 százalékát. Az alkotmánybíróság a múlt héten három halasztást követően sem tudott döntést hozni a bírák nyugdíjáról szóló törvény ügyében.
CSAK SAJÁT