Iohannis: Románia továbbra is Németország szilárd és megbízható partnere
Klaus Iohannis államfő szerint Románia és Németország kiváltságos stratégiai kapcsolatot ápol – mondta a német egység napja alkalmából. Nicolae Ciucă miniszterelnök is beszédet mondott és kijelentette, hogy Európa most egy válaszút és egy nehéz próbatétel előtt áll, és a kontinens múltjának mérceként kell szolgálnia a szabályokon alapuló nemzetközi rend előmozdításában.
„A vasfüggöny leomlása (...) még nagyobb felelősséget ró ránk, különösen ezekben a nehéz időkben, hogy a demokrácia, az emberi jogok és a jogállamiság érdekében cselekedjünk. Az európai egység és szolidaritás a legértékesebb erényeink, amelyek megerősítik nemzeteink szabadságra, békére és a demokrácia megszilárdítására irányuló törekvéseit” – nyilatkozta a kormányfő.
Ciucă szerint Románia és Németország közös értékei a kétoldalú együttműködés sarokköveit képezik, a román-német kapcsolatokat dinamikus politikai párbeszéd és szoros gazdasági viszony jellemzi. „A németországi román közösség és a romániai német közösség erős kapcsot jelent a két ország között” – jelentette ki a miniszterelnök.
Románia és Németország kiváltságos stratégiai kapcsolatot ápol
Az államfő a német egység napja alkalmából tartott rendezvényen beszélt erről. Úgy értékelte, hogy az európai és euroatlanti értékekhez mélyen kötődő Románia továbbra is Németország szilárd és megbízható partnere Közép- és Délkelet-Európában.
Iohannis emlékeztetett arra, hogy harminc éve írták alá a két ország vezetői az európai baráti együttműködésről és partnerségről szóló román-német szerződést.
Az államfő szerint Románia és Németország szoros viszonya dinamikus politikai és diplomáciai párbeszédre, jelentős gazdasági együttműködésre és fontos emberi kapcsolatokra épül. Ezzel összefüggésben felidézte a Frank-Walter Steinmeier német elnökkel és Olaf Scholz szövetségi kancellárral tartott találkozóit
„A német társadalomba nagyon jól integrálódott nagyszámú németországi román közösség nagyban hozzájárul a német állam társadalmi-kulturális sokszínűségéhez és jólétéhez. Ugyanakkor a romániai német közösség az évszázadok során jelentős mértékben hozzájárult a román állam társadalmi, gazdasági és kulturális fejlődéséhez” – jelentette ki Iohannis, aki szerint a romániai német kisebbség identitásának megőrzésének fontos eszköze a román-német kisebbségi vegyes bizottság, amely idén Berlinben ülésezett, a következő találkozót pedig jövőre tartják Temesváron.
A gazdasági kapcsolatokról az államfő elmondta, hogy Németország továbbra is Románia legfontosabb kereskedelmi partnere, a kétoldalú kereskedelem volumene tavaly meghaladta a 35 milliárd eurót, ami növekedést jelent az előző évekhez képest. Rámutatott arra is, hogy Németország a harmadik legnagyobb befektető a román gazdaságban, jelentősek a beruházásai többek között a csúcstechnológiai ágazatokban.
Iohannis megemlítette az együttműködést az oktatás területén, kiemelve a német szakértelmet és támogatást a duális képzés megvalósításához, amely szerinte kulcsfontosságú tényező a fiatalok foglalkoztathatóságának növelésében.
Beszélt arról is, hogy az ukrajnai háborúnak messzemenő politikai, gazdasági és biztonsági következményei, valamint tragikus emberáldozatai vannak. „Ebben az összefüggésben a német újraegyesítés és újjáépítés folyamata továbbra is inspirációt jelent a jelenlegi nehézségek leküzdéséhez. A berlini fal leomlása a szolidaritás, a demokrácia, az egység és a béke szimbóluma maradt. (...) Ahhoz, hogy szembenézzenek a jelenlegi regionális és globális kihívásokkal, a demokráciát, a jogállamiságot és az emberi jogokat tiszteletben tartó államoknak meg kell erősíteniük koordinációjukat, szolidaritásukat és egységüket” – nyilatkozta az államfő.
CSAK SAJÁT