Iohannis: Románia egyre vonzóbb ország a zöld technológiák gyártása szempontjából

Románia érdekelt a zöld technológiák fejlesztésében, alkalmazásában és termelésében, hogy hozzájáruljon a nemzetközi termelési láncokhoz – jelentette ki Klaus Iohannis hétfőn Dubajban. Az elnök szerint, Románia elkötelezett amellett, hogy az ország gazdaságának fejlesztésével egy időben tovább csökkentse az üvegházhatású gázok kibocsátását.

Az ENSZ 28. éghajlatváltozási konferenciája (COP28) keretében tartott Fenntartható Innováció Fórumon Klaus Iohannis államelnök leszögezte: az éghajlatváltozásra való hatékony reagáláshoz a kormányoknak erős partnerséget kell kialakítaniuk a vállalkozásokkal, a pénzügyi intézményekkel, a kutatási és innovációs intézményekkel és a nem kormányzati szervezetekkel.
„Románia érdekelt a zöld technológiák fejlesztésében, alkalmazásában és termelésében, hogy ezáltal hozzájáruljon a nemzetközi termelési láncokhoz. A Világbank által közzétett elemzések rámutatnak, hogy Románia versenyképes a szélerőművek gyártásához szükséges elektromos vezérlő- és elosztópanelek exportjában. Románia egyre vonzóbb ország a zöld technológiák gyártása szempontjából” – fogalmazott Iohannis.

Illusztráció | Fotó forrása: Pexels
Hozzátette: a Méltányos Átállást Támogató Alapon (Just Transition Fund) keresztül Románia aktívan támogatja az akkumulátorgyártás fejlesztését azokban a régiókban, ahol a helyi gazdaság jelenleg még mindig a széntől függ. A Romániában működő nagy autógyártók is kezdik átállítani a gyártást az elektromos járművekre – említette meg az államfő.

Arra is rámutatott, hogy bár Románia egy olyan régióban található, amelyről „néha úgy gondolják, hogy nagy a szén-dioxid-kibocsátása”, az ország az elmúlt három évtizedben több mint kétharmadával csökkentette az üvegházhatású gázok kibocsátását, miközben bruttó hazai termékét megsokszorozta.„Erre a teljesítményre alapozva elkötelezettek vagyunk amellett, hogy gazdaságunk fejlesztésével egy időben tovább csökkentsük az üvegházhatású gázok kibocsátását. Ehhez átalakító és innovatív technológiákra van szükségünk, megfizethető áron” – hangsúlyozta az államfő. Rámutatott, hogy a nagy romániai egyetemi központok, mint a bukaresti és a kolozsvári, a fenntartható építőanyagok és az energiahatékonysági alkalmazások területén végeznek innovációs kutatásokat.

Illusztráció | Fotó forrása: Pexels
„A kutatás és az innováció segíthet a mezőgazdasági termelés konszolidációjában és a mezőgazdaság éghajlatváltozáshoz való jobb alkalmazkodásában Romániában és globális szinten egyaránt” – mondta még Iohannis, megemlítve ugyanakkor, hogy az ENSZ. 26. klímacsúcsán Románia az első országok között csatlakozott a mezőgazdasági innovációs kezdeményezéshez, amely az élelmezési rendszerekben megvalósuló innováció révén küzd az éghajlatváltozás hatásai és az éhezés ellen. A román elnök ugyanakkor méltatta az Európai Unió finanszírozási rendszerét az éghajlat-politika terén.

Azt is kiemelte, hogy a globális fellépés az éghajlat-változás ellen a technológiafejlesztésre és -átadásra támaszkodik, hogy az országok világszerte hatékonyan végre tudják hajtani a nemzeti klímaterveket, és teljesíteni tudják a Párizsi Megállapodásban foglaltakat.

Iohannis a Fenntartható Innováció Fórumon Dubajban | Fotó: presidency.ro
„A zöld és a digitális átmenet közötti szinergiák megkönnyítik a hatékony klímavédelmi fellépést. A fejlődő országok digitalizációs és fenntarthatósági céljai elérésének támogatása érdekében Románia idén csatlakozott az EU által vezetett, de afrikai és dél-amerikai projekteket támogató digitális fejlődési platformhoz” – nyomatékosította Iohannis. A román elnök szerint a klímaváltozás elleni küzdelem legfontosabb „eszközét” az állampolgárok jelentik, akiknek rendelkezniük kell a zöld átállásban való részvételhez szükséges készségekkel. Ez biztosítja a gazdaságilag és környezetvédelmi szempontból fenntartható fejlődést, ehhez pedig megfelelő oktatásra van szükség – szögezte le, rámutatva, hogy Románia lépéseket tette ebben az irányban a Zöld hét bevezetésével az iskolákban.

„Az éghajlatváltozás rendkívüli veszélyt jelent a bolygóra és egzisztenciális fenyegetést a lakosságra nézve. Csak akkor tudunk hatékonyan reagálni erre a példátlan kihívásra, ha mi, a világ népei mindannyian összefogunk és egyesítjük erőinket” – sommázta még Klaus Iohannis.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?