Időjárás-előrejelzés: kapunk egy kis enyhülést, aztán visszatér a tél

Románia a „meteorológiai szélsőségek korszakát” éli – jelentette ki szombaton a Digi24-nek Elena Mateescu, az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) igazgatója. Elmondása szerint vasárnaptól az ország nagy részén emelkednek a hőmérsékletek, és a következő időszakban csapadékra is számítani kell, elsősorban eső formájában.

A január 26. és február 2. közötti hétre vonatkozó előrejelzések szerint szinte az egész országban, különösen a déli térségekben az átlagosnál több csapadék hullhat. Február 9-e után ugyanakkor ismét lehűlés várható, és a havazás sem kizárt.Februárban még visszatérhet a tél | Illusztráció: Unsplash

Elena Mateescu szerint az elmúlt hetekben tapasztalt tartós hideg és reggeli fagyok után markáns változás következik. Január végéig az évszakos átlagnál jóval magasabb hőmérsékletekre lehet számítani. Szombaton a nyugati dombvidékeken akár 11–12 Celsius-fokot is mérhetnek, miközben Bukarestben még csak 2–3 fok várható. A délkeleti és keleti országrészekben egyelőre továbbra is érezhető a hideg légtömeg hatása, de vasárnaptól ott is fokozatos melegedés kezdődik.

A jövő hét elején az ország nyugati felében 13–14 fokos csúcsértékek sem kizártak, míg a fővárosban napközben 10–11 Celsius-fok körüli hőmérsékletek várhatók. A felmelegedéssel együtt csapadék is érkezik, főként eső formájában.

A hosszabb távú előrejelzések alapján a január 26. és február 2. közötti hét az átlagosnál melegebb lesz, különösen az ország keleti felében, ahol a hőmérsékleti eltérés 5–6 fokos is lehet. Ebben az időszakban az ország nagy részén, de főként délen az átlagosnál több csapadékra lehet számítani.

Az ANM igazgatója ugyanakkor arra is felhívta a figyelmet, hogy az éjszakai és hajnali minimumok a következő napokban még negatív tartományban maradnak. A Erdély keleti medencéiben és Észak-Moldvában akár mínusz 5 Celsius-fokig is süllyedhet a hőmérséklet, Bukarestben pedig éjszakánként 0 fok körüli értékek várhatók. A melegebb légtömeg térnyerésével később a minimumok is fokozatosan pozitív tartományba kerülhetnek, de jellemzően csak 3–4 fok körüli értékekig.

Februárban továbbra sem zárható ki a havazás – hangsúlyozta Mateescu. Mint mondta, február alapvetően téli hónap, amelyben időszakosan akár mínusz 10 fok alatti hőmérsékletek is előfordulhatnak. A jelenlegi becslések szerint február eleje még az átlagosnál melegebb lehet, jelentős csapadékmennyiséggel, főként az ország déli részén, majd február 9-e után fokozatosan visszatérhet az évszaknak megfelelő hőmérsékleti rend.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kapcsolódók

Kimaradt?