„Három térség, egy megye” – Beszélgetés Bíró Barna Botonddal, Hargita Megye Tanácsának elnökjelöltjével

Bíró Barna Botond, az RMDSZ udvarhelyszéki területi elnöke, Hargita Megye Tanácsának alelnöke nyerte el a szövetség Hargita megyei Egyeztető Tanácsának bizalmát, így ő lett Hargita Megye Tanácsának elnökjelöltje, ő veheti át a stafétát Borboly Csaba elnöktől.

– Helyi és megyei önkormányzati választások, Európai parlament, országos parlamenti megmérettetések, államelnök váltás – sűrű időszak elé néz Románia, igazi csúcsválasztási év van. Miben látja mindezek fontosságát?

– A következő évek sorsdöntőek lesznek az erdélyi magyarság számára és így Hargita megye számára is. Az az érdekünk, hogy összefogjunk, megerősítsük az önkormányzatainkat és a brüsszeli, valamint a bukaresti magyar képviseletet. Így tudjuk kezünkben tartani közösségünk jövőjének alakítását, és csak így építhetünk egy olyan Székelyföldet a felnövő generáció számára, ahol magyarként boldogulni tudnak és otthon érzik magukat. Látva a román politikában megerősödő, szélsőséges, nacionalista pártok népszerűségét, prioritásunk kell legyen, hallatni a magyarság hangját minden választáson. Amennyiben kiengedjük a kezünkből a gyeplőt és mások kezdik a sorsunkat formálni, nagyon nehéz, talán lehetetlen lesz azt valaha visszaszerezni. Ezt nem engedhetjük megtörténni.

– A jelenlegi megyei elnök, Borboly Csaba immár negyedik mandátumát zárja, hogy érzi, ön felkészült a nyomdokaiba lépni?

– Jómagam második mandátumban vagyok a Hargita megyei önkormányzat alelnöke, ezért azt feltételezni, hogy teljesen újoncként csöppentem a megmérettetésben, hamis. Az, hogy a szövetség belső fórumán idén elnyertem a kollégáim bizalmát és felhatalmaztak ezzel a szerepkörrel, az megtisztelő és egyben nagy felelősség is. A továbbiakban is számítok Borboly Csaba szakmai tudására és felhalmozott tapasztalatára. Fontos megemlíteni, hogy bár alelnökként prioritásom volt Udvarhelyszéket képviselni, feladataim és szerepköröm az egész megyére kiterjedt, így volt rálátásom a különböző régiók problémáira, megismerhettem az ottaniak igényeit és amennyiben a lakosság bizalmát is elnyerem a június 9-i választásokon, mindezt tudom kamatoztatni, hasznosítani a munkám során.

– „Három térség, egy megye” – emelte ki ön is indulásának bejelentésekor. Hargita Megye Tanácsának elnökeként hogy kívánja koordinálni a három térséget?

– Hargita megye három történelmi régió összekapaszkodásából és együttműködéséből tud dinamikusan fejlődni. Térségeink változatos erőforrásai és különböző kihívásai megkövetelik azt, hogy más-más módon viszonyuljunk hozzá. Abban hiszek, hogy minden térség erősségeire építve, ezeket fejlesztve érdemes dolgozni, mert így érjük el a legjelentősebb eredményeket. A különböző fejlesztési irányok mellett mindig szem előtt kell tartanunk azokat a hasonlóságokat, amik összekötnek bennünket, amire együttműködést és megyei célokat tudunk építeni. Legyen jó gyergyóinak, csíkinak és udvarhelyinek lenni és legyen jó Hargita megyében élni!

– A nézőpontja szerint nincs egy egységes, megyei recept, ami mind a három régióra vetítve működőképes lehet?

– Az nyilvánvaló, hogy a három régiónak mások az erősségei. Nekünk mindig azt tanították, hogy a leghatékonyabb eredményt úgy tudod elérni, hogyha a már meglevő erősségeket fejleszted és én is abban hiszek, hogy nem kell egyformák legyünk és nem kell ugyanazokat a szegmenseket erősíteni mindenhol. Csak azért, mert van valami Csíkban, az törvényszerűen nem kell Udvarhelyen és Gyergyóban is, mert nem biztos, hogy van társadalmi befogadóképesség, igény rá. Az viszont fontos, hogyha van 10 lejünk, akkor ugyanannyit költsünk a fejlesztésekre mindenhol, főleg, ha az adott dolog az, ami a leginkább tudja szolgálni az illető térségnek a haladását.

– Ha néhány szóban összefoglalhatná az elkövetkező 4 év alappilléreit, melyek lennének azok?

– Három fő területet határoznék meg a következő időszak tevékenységét illetően: kulturális identitásunk megélésének erősítése, szolgáltatásaink minőségének jobbítása és a közlekedési hálózat modernizálása. Úgy érzem, hogy ez a három pont magába foglal szinte minden aspektust, amelyek erősítése az itt élők számára élhetőbb jövőképet vetíthet elő.

Comandat de: UDMR, Cod AEP: 23240001.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

Kimaradt?