Fechet: nem tart többé „élethossziglan” az igazgatói tisztség a Romsilvánál – óriásfizetések sem lesznek
Az országos erdőgazdálkodási társaságnál (Romsilva) nem tartanak többé élethossziglani az igazgatói és erdészeti vezetői állások, hanem legfeljebb két ciklusra szól majd a megbízatás, és ötévente vizsgát kell tenniük, közölte szerdán Mircea Fechet környezetvédelmi miniszter. Biztosított, hogy az átszervezés felülről lefelé fog kezdődni, mert a „csúcson” van a probléma.
A miniszter a Romsilva igazgatójának 44 ezer lejes fizetésére is utalt, mondván, hogy ezt aránytalanul magasnak tartja, és ezt személyesen közölte vele.
A környezetvédelmi miniszter a Romsilva átszervezéséről tartott sajtótájékoztatón elmondta: a vezető tisztségben levőknek legfeljebb két megbízatásuk lesz, ötévente vizsgát tesznek, és nagyon jól meghatározott mutatók alapján fogják folytatni vagy abbahagyni a munkájukat, és bármikor fel lehet őket menteni a tisztségükből, számol be a News.ro. Mircea Fechet rámutatott, egyelőre nem beszél az alkalmazottak létszámáról, mert nem akar rossz jelzést küldeni az egyedáruság több mint 13 ezer munkatársának arról, hogy a közeljövőben elveszíthetik állásukat. „Az átszervezés felülről lefelé fog kezdődni, mert a problémák a csúcson vannak” – tette hozzá Fechet.
A Romsilva helyzete erdőgazdálkodási társaság rossz vezetése miatt vált „katasztrofálissá” – nyilatkozta a környezetvédelmi miniszter. Mircea Fechet szerint „drasztikusan” csökkenteni fogják az igazgatói posztok számát az állami cégben.
A Romsilva vezetőségével folytatott szerdai tárgyalás után a tárcavezető a sajtónak elmondta, hogy gazdasági szempontból a 2024-es év volt zsinórban a harmadik „rossz” éve a vállalatnak, számol be az Agerpres hírügynökség.
A miniszter szerint haladéktalanul le kell állítani az indokolatlan kiadásokat, el kell törölni a különféle bónuszokat és prémiumokat, amelyeket nyugdíjba vonuláskor vagy más alkalmakkor kapnak az alkalmazottak. Fechet hangsúlyozta, hogy a Romsilva átszervezését a vezetőség szintjén kell kezdeni, amely szerinte az első számú felelős az erdőgazdálkodási társaság jelenlegi katasztrofális helyzete miatt.
Ugyanakkor kifejtette, mélyrehatónak reformra van szükség, le kell érnie a Romsilva „alapsejtjéig”. Az alkalmazottak számát a kezelt erdőterület nagyságához kell igazítani. Meglátása szerint, nincs az rendben, hogy ugyanakkora kezelt erdőterület esetében eltérő az alkalmazottak száma.
Arra is kitért, korábban a Romsilva több mint 6 millió hektár állami erdőt kezelt 14 500 alkalmazottal, jelenleg pedig 3,1 millió hektárt, tehát a terület szinte a felére csökkent, ám az alkalmazottak száma csak szerényen apadt.
A Romsilva főigazgatójának fizetéséről Fechet azt mondta, hogy nem titok, hogy bírálta őt emiatt.
„Nekem úgy tűnik, hogy 44 000 lejes havi bruttó fizetés aránytalanul magas, főleg ha figyelembe vesszük a Romsilva mutatóit, és a más közméltóság fizetését. Ez az én véleményem, és ezt személyesen is elmondtam az igazgatónak” – mondta Mircea Fechet.
Felidézte, mandátuma első hónapjában írásban kérte a Romsilva külső auditálását, és amelyet mai napig nem mutattak be neki.
A miniszter beszámolt arról is, hogy kért a Romsilva vezetőségétől egy átszervezési tervet, és ha ez nem fog eleget tenni az általa felvázolt elveknek, a minisztériumi munkatársaival fogják „megrajzolni” a vállalat új felépítését. Fechet szerint csökkentik a megyei igazgatóságok számát, és „drasztikusan” csökkenni fog az igazgatói posztok száma is, amelyekből jelenleg összesen 99 van, „aránytalanul sok a vállalat szükségleteihez képest”. A tárcavezető hozzátette, a tervezett intézkedések hiányában egy-két év múlva teljesen fenntarthatatlanná válna a vállalat.
Mint megírtuk, a Romsilva képviselőinek múlt heti közleménye szerint a vállalat alkalmazottai nyugdíjba vonuláskor az utolsó ledolgozott hónapra járó bruttó bérük legalább ötszörösének megfelelő összegű bónuszt kapnak. Erről az erdészeti alkalmazottak 1992-ben elfogadott jogállása is rendelkezik. Kollektív munkaszerződésük szerint a bónusz összege szolgálati időtől függően kettő és tíz bruttó fizetés közötti összegnek felel meg.
A közleményben azt is megjegyezték, hogy az 500 ezer lejes prémium, amelyet a médiában megjelent hírek szerint egy Romsilva-alkalmazott kapott, valójában 290 ezer lejes nettó összeget jelent, és ez „kivételes esetnek” számított.
A tájékoztatásban azt is hangsúlyozták, hogy 2024-ben 60 százalékkal csökkent az alkalmazottaknak prémiumként kifizetett összeg, 2025-től pedig az úgynevezett salátarendelet hatálybalépésével a prémiumokat eltörölték.
CSAK SAJÁT