Energiát termelnek a szemétből: 61 millió lejes beruházásból épít modern hulladékkezelőt a Kolozs Megyei Tanács

Környezetbarát módon termel gazdaságosan hasznosítható energiát Kolozs megye a szemétből, és megvalósítja 2025-re a települési hulladék legalább 15 százalékának energetikai hasznosítását – ezt reméli a mintegy 61 millió lejes beruházástól a Kolozs Megyei Tanács elnöke. Alin Tișe a hulladék molekuláris bontással történő kezelésére szolgáló üzem vásárlásáról szóló szerződést írt alá szerdán. Az új hulladékkezelő állomást a Kolozs Megyei Tanács saját forrásból finanszírozza.

A Kolozs megyei települési hulladék energetikai hasznosítására szolgáló üzem tervezésére és kivitelezésére vonatkozó szerződést írt alá szerdán Alin Tișe, a Kolozs Megyei Tanács elnöke. A szerződés értéke 60,794,052 lej áfa nélkül, és a megyei tanács saját forrásaiból finanszírozza. A versenytárgyalást a Waste Powertech vállalat nyerte.

Fotó forrása: a Waste Powertech Facebook-oldala

„Egy kanyargós út végén és egy új szakasz kezdetén vagyunk a hulladékgazdálkodásban megyénkben. Ez egy olyan ultramodern üzem, amelynek célja, hogy jelentősen csökkentse az újrahasznosítható anyagok válogatásából és a mechanikai-biológiai kezelésből származó települési hulladék mennyiségét” – mondta el az eseményen a megyei tanács elnöke, aki arra számít, ezáltal teljesíteni tudja a megye az Országos Hulladékgazdálkodási Stratégia által kitűzött célt: 2025-re a települési hulladék legalább 15 százalékának energetikai hasznosítását.

„Ez egy merész cél, amelyet most sokkal könnyebben teljesíthetünk, annál is inkább, mivel a javasolt műszaki megoldás környezetbarát, és zöld, gazdaságosan hasznosítható energiát termel. Becsléseink szerint ugyanis az egy év alatt megtermelt energia fedezi a megyei tanács, az Aréna stadion és a többi alárendelt intézmény fogyasztását” – mondta a tanácselnök a media9.ro beszámolója szerint.

A molekuláris bomlasztóállomás a jövő év első felében készül el, és a megállapított igényektől függően újabb modulokkal bővíthető. Az első fázis a tervezésnek van szentelve. A szerződés értelmében a kivitelezőnek kell ellátnia az üzemeltetést és karbantartást is a hároméves garanciális időszak alatt, és ezalatt a megyei tanácsnak nem lesznek többletköltségei. A teljesen automatizált üzem a kolozsvári Integrált Hulladékgazdálkodási Központ műszaki területén kap helyet, mintegy 1000 négyzetméteren, a válogatóállomás közelében.

Évi 25,000 tonna hulladékot dolgoz fel

A műszaki leírásban szereplő adatok szerint a kémiai bomlasztó eljárást alkalmazó üzem képes évente körülbelül 25,000 tonna háztartási hulladékot energetikailag hasznosítani.

Fotó forrása: media9.ro

A kezelési folyamat során először 25 mm-nél kisebb szemcseméretűre aprítják, majd 20 százalék alatti nedvességtartalmúra szárítják a szemetet. Ezután az üzem reaktorába kerül kémiai bontás (molekuláris bomlás) céljából, majd a keletkező gázokat egy komplex tisztító, hűtő, szűrő és nyomás alatt álló tároló rendszerbe vezetik át. Ebből a tartályból a gázokat az áramfejlesztő motorba vezetik, amely energiát szolgáltat az országos villamosenergia-rendszerbe.

Egy tonna hulladékból 400 köbméter gáz

Egy tonna aprított és szárított hulladékból körülbelül 400 köbméter gáz nyerhető, a pontos mennyiség a hulladék fűtőértékétől függ. Az így kapott gázokból, amelyek fűtőértéke hasonló a metángázéhoz, mintegy 1,1-1,15 megawattóra villamosenergia nyerhető. Ennek legfeljebb tíz százalékát használják fel az üzem működtetésére. A megyei tanács célja, hogy a keletkező gázból egy év alatt mintegy 18,240 MWh-t termeljen.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT

 

Kapcsolódók

Kimaradt?