Elhunyt Boér Imre úzvölgyi veterán

Százegy éves korában elhunyt a baróti Boér Imre, nyugalmazott pedagógus, az úzvölgyi csata utolsó szemtanúinak egyike.

Életének 101. esztendejében elhunyt Boér Imre tanár úr, Úz-völgyi veterán, városunk díszpolgára és legidősebb lakója Önkormányzatunk nevében őszinte részvétemet fejezem ki a gyászoló családnak. Jó utat, tanár úr, a minden élők útján! Hálát adunk a Fennvalónak, hogy 100. születésnapján még felköszönthettük Önt! Emlékeinkben megőrizzük szikár, méltóságteljes alakját, választékos beszédét, történeteit, kedves arcvonásait!” – írta a közösségi oldalán Benedek-Huszár János, Barót polgármestere.

Boér Imre az úzvölgyi csata utolsó szemtanúinak egyike volt | Fotó: Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának Facebook-oldala

Magyarország csíkszeredai főkonzulátusa így búcsúzik: „Imre bácsi élete a helytállás, a hazaszeretet és a tudás átadásának példája volt. Tanárként generációkat nevelt a szülőföld szeretetére, veteránként pedig őrizte a hősök emlékét”.

Mint megírtuk, a baróti Boér Imrével néhány évvel ezelőtt a M1 Kárpát expressz című műsorába készült interjú. Az úzvölgyi veterán elmondta, a sepsiszentgyörgyi Székely Mikó Kollégium diákjaként sorozták be leventének. A 11. székely határőr zászlóalj első századával az 1944. augusztus 26-i úzvölgyi szovjet betörés idején a közeli Magyarós-tetőn állomásoztak.

A betöréskor menekülők egy része az Úzvölgyével párhuzamos Csobános-völgyben a már korábban állást foglalt orosz katonák golyóinak áldozata lett, de volt, akinek sikerült a Csíki-medencéig jutnia. Boér Imre hét bajtársával együtt fogságba esett, és Moldvába, egy gyűjtőtáborba hurcolták, ahol körülbelül két hetet töltött, amikor is pár bajtársával elhatározták, hogy megszöknek. A szökevényeket azonban hamar elfogták a román határőrök, majd a focșani-i gyűjtőtáborból orosz fogságba szállították. Boér Imre több szovjet munkatábort megjárt, és még azt is el kellett szenvednie, hogy a magyarok közül az erdélyieket engedték a legkésőbb, 1948-ban haza, hiszen időközben, akaratuk ellenére ismét román állampolgárok lettek.

Az eszes ifjú, Boér Imre előtt a tanulás lehetősége a második bécsi döntés után jött el, ekkor került a Székely Mikó Kollégiumba. A háború, majd a fogság után tanítói, majd német–orosz szakos nyelvtanári diplomát szerzett, csaknem fél évszázadig tanított, a baróti közművelődés aktív résztvevője volt, írta róla a hirado.hu.

16/9 vagy 1920x1080
CSAK SAJÁT
banner_vCypAfBt_Maszol__300x250 px.png
banner_jGlwUCht_Maszol__970x250 px.png
banner_ETnzO2iN_Maszol__728x190 px.png

Kapcsolódók

Kimaradt?